Album “Stories” Dawida Lubowicza. Duety skrzypcowe w wykonaniu kompozytora i Christiana Danowicza

“Stories” to album skrzypcowy, na który składają się kompozycje stworzone przez Dawida Lubowicza. Wszystkie utwory zostały zarejestrowane przez kompozytora z towarzyszeniem Christiana Danowicza.

W ostatnich miesiącach literatura skrzypcowa poszerzyła się o 9 duetów skrzypcowych, które zostały skomponowane przez Dawida Lubowicza. Utwory te zostały zarejestrowane przez kompozytora z towarzyszeniem Christiana Danowicza i wydane nakładem Requiem Records.

fot. okładka płyty

Duety te są, jak to określa sam Dawid Lubowicz, „wypadkową myśli, odczuć, emocji i pomysłów kompozytorskich”. Kompozycje te są bezsprzecznie wartościowym wzbogaceniem repertuaru skrzypcowego, zaś fakt zarejestrowania ich osobiście przez Lubowicza może być bardzo ciekawy dla wykonawców i słuchaczy, prezentując niezwykle osobiste interpretacje tych utworów.

„Skrzypcowych duetów Dawida Lubowicza (szerszej publiczności dał się poznać jako twórca muzyki do musicalu Piloci) warto posłuchać dla własnej przyjemności. Porywające bałkańskie a czasem bartokowskie rytmy, dyskretny liryzm, ciekawe wzory melodyczne, a przy tym jeszcze faktury i barwy! Przyjemnie się słucha, zwłaszcza, że sprzyja temu mistrzowskie wykonanie. Gwarantowane jest też podniesienie optymizmu. Czego trzeba więcej?” – Jerzy Maksymiuk

*****

Dawid Lubowicz jest artystą wszechstronnie wykształconym. Ukończył klasę skrzypiec klasycznych u prof. Konstantego Andrzeja Kulki na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) oraz klasę skrzypiec jazzowych u dr. Henryka Gembalskiego na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatem II nagrody oraz Nagrody Specjalnej Dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach podczas I edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Jest założycielem licznych zespołów takich jak „aITango, „Opium String Quartet”, „Atom String Quartet” oraz „ Bester Quartet”. Zespoły te są doceniane na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. Oprócz tego komponuje. Jego „Duety skrzypcowe” zostały docenione przez Jerzego Maksymiuka oraz wydane za sprawą wydawnictwa Ars musica. Artysta koncertuje w Polsce i na całym świecie jako solista i kameralista.

Christian Danowicz jest skrzypkiem, aranżerem, koncertmistrzem NFM Orkiestry Leopoldinum we Wrocławiu, z którą regularnie występuje jako solista i dyrygent. Ukończył z wyróżnieniem klasę skrzypiec barokowych i współczesnych u prof. Gillesa Colliarda w Conservatoire a rayonnement regional de Toulouse. Absolwent klasy skrzypiec u prof. Julii i Krzysztofa Jakowiczów oraz klasy dyrygentury symfoniczno – operowej prof. Antoniego Wita i prof. Tomasza Bugaja Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2014 roku zyskał tytuł doktora na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaś w 2017 roku stopień doktora habilitowanego. Jest współzałożycielem NFM Trio Smyczkowego Leopoldinum dzięki czemu otrzymał stypendium na studia podyplomowe w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w klasie kameralistyki Guntera Pilchera. Prowadzi działalność pedagogiczną na UMFC w Warszawie i A. M. im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę skrzypiec.

 

Leave a Reply