Lora Szafran i Aga Zaryan w utworze “Grand Valse Brillante” Ewy Demarczyk

Lora Szafran nagrała własną wersję utworu Ewy Demarczyk – “Grand Valse Brillante”. Gościnnie w piosence pojawiła się Aga Zaryan.

Lora Szafran odnalazła własną interpretację utworów uważanych w pewnych kręgach za kultowe i przygotowała we współpracy z Miłoszem Wośko dziesięć piosenek na płytę LORA SZAFRAN EWA DEMARCZYK INSPIRACJE.

Zaproszenie do zaśpiewania w duecie piosenki „Grand Valse Brillante” przyjęła Aga Zaryan, dla której to nie pierwsza tego typu współpraca z Lorą Szafran. Panie pięknie i emocjonalnie rozpisały na role historię opowiedzianą w wierszu Juliana Tuwima, do którego muzykę skomponował Zygmunt Konieczny.

fot. materiały prasowe

Trzeba mieć dużo odwagi i głęboką świadomość twórczą, żeby mierzyć się z legendą. Albo, żeby legendę potraktować jako inspirację i odnaleźć własną interpretację utworów uważanych w pewnych kręgach za kultowe.

Tę drugą ścieżkę wybrała Lora Szafran przygotowując we współpracy z Miłoszem Wośko utwory na płytę.

Nie ma wątpliwości, że Ewa Demarczyk i jej pierwsze wykonania pięćdziesiąt i więcej lat temu kompozycji, między innymi, Zygmunta Koniecznego do tekstów TuwimaBaczyńskiego, czy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej obrosły legendą i traktowane są przez wielu, jak świętość. Szczególnie, że pomysł, aby łączyć poezję z muzyką był w tamtym czasie nowatorski i kontrowersyjny.

Lora Szafran, wspierana przez Miłosza Wośko, postanowiła znane od lat utwory potraktować współcześnie, bez historycznych obciążeń, odczytując sławne bardziej i mniej z wykonań Ewy Demarczyk piosenki zdecydowanie po swojemu. Znajdując w nich własną refleksję i emocje kompletnie inne, niż jej poprzedniczka.

Bezsprzeczny jest wkład w powstały materiał Miłosza Wośko, a to już trzecia płyta, przy której Lora Szafran pracuje z tym wszechstronnym pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Po długich rozmowach i ustaleniach z Lorą, która wybrała utwory, wymyśliła, jak chce je interpretować i co osiągnąć, Miłosz przygotował instrumentację i aranżację, wybrał muzyków i pokierował zespołem, sam zagrał na fortepianie i wreszcie nagrał w studiu wszystkie wokale Lory.

Lora Szafran zaprosiła do nagrania wspólnego utworu Agę Zaryan ( „Grande Valse Brillante”). Która powiedziała o Lorze:

U Lory najważniejsze są szczerość i bycie sobą. Taka jest Lora Artystka i Lora Człowiek! Słychać to w każdej piosence na tej płycie.

 

Leave a Reply