Konrad Słoka prezentuje album “Stare śmieci”. Posłuchaj singla tytułowego

“Stare śmieci” to tytuł debiutanckiej płyty wokalisty i songwritera – Konrada Słoki. Album ukazał się 13 października. Jednym z singli promujących to wydarzenie został utwór tytułowy, do którego powstał teledysk.

Stare śmieci” to debiutancki, solowy album singer-songwritera ze Szczecina Konrada Słoki. Płyta zawiera 11 autorskich piosenek z polskimi tekstami. Kompozycje utrzymane są zarówno w klasycznej rockowej stylistyce pełnej melodii, tłustych bębnów i gitarowych riffów, jak i w akustycznych folkowych brzmieniach spod znaku americany i alt/country. Piosenka „Bezsenność” natomiast jest ukłonem w stronę synthowej muzyki lat osiemdziesiątych. W numerze „Możebyś” gościnnie wystąpił Mr Krime – DJ, producent i prekursor polskiego turntablizmu.

fot. Hubert Grygielewicz

Teksty Konrad Słoki są bezpośrednie i opowiadają w niezwykły sposób o otaczającej rzeczywistości, unikając jednocześnie pretensjonalności i egzaltacji poezji śpiewanej. Główną inspiracją i wspólnym mianownikiem wszystkich opowieści jest wkraczanie podmiotu lirycznego w dorosłość – pełną rozczarowań, dezorientacji i żalu, ale też bogatą w ciekawe refleksje i otwierającą nowe możliwości.

Stare śmieci” – tytuł zarówno albumu jak i piosenki, nawiązuje do powrotu Konrada do rodzinnego Szczecina jako dorosłego mężczyzny, po kilku latach „szukania swojego miejsca” w Warszawie. Szczecin jest znaczącym tłem we wszystkich kompozycjach na albumie.

Muzykę Konrada Słoki nie sposób jednoznacznie skategoryzować. Na polskim rynku muzycznym ciężko znaleźć artystów o podobnym prostolinijnym, autentycznym usposobieniu i porównywalnej muzycznej wrażliwości. Produkcją zajął się sam Konrad Słoka w duecie z Borysem Sawaszkiewiczem (Stobno Records).

*****

Muzyka Konrada Słoki to połączenie liryczności folkowych ballad i surowej, bezkompromisowej rockowej energii. Teksty Konrada są bezpośrednie, opowiadają w niezwykły sposób o zwykłych, z pozoru, sytuacjach z otaczającej rzeczywistości, unikając przy tym pretensjonalności i egzaltacji poezji śpiewanej.

Dopełnieniem albumu będzie film ‘’Live na starych śmieciach” (premiera listopad 2023), czyli koncert LIVE z elementami dokumentalnymi z życia Konrada i członków zespołu. Do tej pory ukazały się cztery single wraz z teledyskami promujące debiutancką płytę Konrada. Są to kolejno ‘’Algorytm”, ‘’Jak Was wypuścić z rąk”, ’’Syreni śpiew” oraz tytułowe „Stare śmieci”.

 

Leave a Reply