Filip Robak w drodze na “Szczyt” [RECENZJA]

“Szczyt” to nowy utwór młodego wokalisty – Filipa Robaka. Piosenka powstała we współpracy z duetem Lenda/Kozub.

Kilka rzeczy przemawia za utworem “Szczyt” młodego wokalisty – Filipa Robaka, który przecież jest dopiero na początku swojej działalności muzycznej. Przede wszystkim zwraca uwagę sama kompozycja, oparta na organicznym brzmieniu instrumentów. Paulina Lenda-Kozub i Piotr Kozub przygotowali lekką piosenkę, ale bez spłycania jej artystycznej zawartości, dzięki czemu wypada ona całkiem dobrze na tle niemałych możliwości wokalnych Filipa. Jego głos wydaje się w takiej przestrzeni dźwięczny, ładnie płynący wraz z nienachalnie podaną melodią.

fot. materiały prasowe

Nie da się więc ukryć, że wokalista jest doskonale przygotowany do tego, żeby wykonywać różne gatunkowo piosenki, a jest to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę, że ma on dopiero 12 lat. Doskonałe kompetencje wokalne odgrywają więc tutaj swoją istotną rolę, zresztą nie powinny one nikogo dziwić, bo Filip ma już na koncie pierwsze sukcesy (finalista Szansy na sukces Eurowizja Junior 2023).

W przypadku utworu “Szczyt” liczy się także warstwa liryczna, która została ukształtowana według przemyśleń młodego człowieka, choć przecież za tekst odpowiada Paulina Lenda-Kozub. Słowa stają się kompatybilne z wrażliwością Filipa, więc nie mamy poczucia, że coś tu ze sobą nie współgra. Do tego dochodzi jego trafna interpretacja, a to znaczy, że wokalista wie, do kogo skierowany jest starannie ukształtowany przekaz. Jak czytamy w materiałach prasowych. “tym utworem Filip chciałby przekazać, żeby się nie poddawać i brnąć do celu, bo nieważne jaki cel mamy każdy może ten cel spełnić”. I faktycznie jest treściwie, a przy okazji wystarczająco czytelnie, by słowa piosenki mogli właściwie odbierać nie tylko jego rówieśnicy (“Sam już nie wiem skąd i po kim mam tę siłę”).

Podsumowując, dostaliśmy bardzo przyjemny singiel, który w jakiś sposób określa muzyczne poczynania jakże zdolnego Filipa Robaka. Na pewno “Szczyt” to ważny utwór, bo pokazuje, że młody wokalista nie chce posiłkować się coverami, a stara się pokazać szerokie możliwości wokalne w specjalnie stworzonych dla niego propozycjach. W tym przypadku ważne staje się, że Filip idzie własną drogą oraz ma już jakieś spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość artystyczną.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Szczyt” to utwór, który ma być przesłaniem dla młodych osób, motywacją. Każdy z nas ma jakiś cel, dla jednych ważna jest kariera muzyczna, dla innych sukcesy w szkole czy osiągnięcia sportowe. Tym utworem Filip chciałby przekazać, żeby się nie poddawać i brnąć do celu, bo nieważne jaki cel mamy każdy może ten cel spełnić.  Nie warto się załamywać w trudnych sytuacjach, porażka bardzo często jest początkiem czegoś nowego i to od nas zależy, czy to będzie coś dobrego, wyjdziemy z niej silniejsi i pójdziemy dalej.

“W moim utworze śpiewam o tym, że wiele razy coś mi nie wyszło, miałem przerwę w jakiś zajęciach, musiałem zrobić krok wstecz, ale potem wróciłem do realizacji celu jeszcze z większą siłą.

W utworze pojawia się takie zdanie – „Sam już nie wiem skąd i po kim mam tę siłę”. Każdy z nas ma w sobie siłę, wewnętrzną energię, którą, jeśli tylko będziemy chcieli, znajdziemy w sobie i pójdziemy dalej, mimo przeszkód, trudnego otoczenia i innych okoliczności.

Mam nadzieję, że piosenka “Szczyt” będzie Wam towarzyszyć w momentach zwątpienia i będzie wspierać Was w realizacji swoich marzeń i pasji.” – jak informuje Filip

*****

Filip Robak to wokalista, finalista “Szansy na sukces Eurowizja Junior 2023” i uczestnik VI edycji “The Voice Kids”. Filip uczy się śpiewu od szóstego roku życia, w tym roku skończy 12 lat. Odnajduje się w różnych gatunkach muzycznych i utworach. Uwielbia improwizować przy akompaniamencie. Śpiewu uczy się pod kierunkiem Adrianny Noszczyk, a także muzykuje z Panem Dariuszem Szwedą w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

Poza śpiewem, w wolnym czasie rysuje, tworzy stylizacje modowe i tańczy. Jest uczniem szkoły muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianiu.

Mimo młodego wieku, ma na swoim koncie wiele sukcesów na ogólnopolskich konkursach wokalnych i występów na dużych scenach.

Singiel “Szczyt” dostępny jest w serwisach cyfrowych: https://adm.ffm.to/Szczyt

 

Jedna odpowiedź do “Filip Robak w drodze na “Szczyt” [RECENZJA]”

Leave a Reply