Melancholia w najlepszym wydaniu. Zespół Na Tak prezentuje “Pracownika miesiąca” [RECENZJA]

“Pracownik miesiąca” to nowy utwór zespołu Na Tak, który właśnie miał swoją premierę. Tym razem jest trochę sci-fi, bo zespół bierze na tapetę temat sztucznej inteligencji. A wszystko zostało zaprezentowane w charakterystycznym dla nich melancholijno – ironicznym ujęciu.

Powiedzenie o tym, że zespół Na Tak gra stylowo, to jakby nic nie powiedzieć. Grupa wciąż umiejętnie korzysta z syntezatorowego brzmienia, łącząc go z żywymi instrumentami, ale tym razem robi to w bardziej wysublimowany sposób. Przez to, ich nowy singiel nie tylko broni się charakterystycznym ukształtowaniem kompozycyjnym – ale patrząc na to szerzej – lekką, świadomie jakby okrojoną warstwą muzyczną, która w ten sposób pogłębia sam klimat, ale także przekaz. A ten jak zwykle wyszedł ze świadomości artystycznej wokalistki i autorki tekstów – Doroty Krempy.

fot. okładka singla

Dzięki temu dostaliśmy utwór zatytułowany “Pracownik miesiąca“, który jeszcze mocniej spaja najnowsze poczynania bandu. Co tu dużo mówić, grupa ma swoją odrębność, co przejawia się w oryginalnym, znamiennym tylko dla nich uformowaniu estetycznym. Tym razem dostaliśmy numer, który “sam się słucha”, a przy tym ta twórczość nie pozostawia nas obojętnym, co jest dużym sukcesem. Zresztą poprzedni utwór “Tęsknię” też do nich należał. Właściwie czuć lekkie nawiązania do tamtego równie spokojnego singla. Melancholia w żadnym przypadku nie jest jednak dołująca, raczej należy to nazwać pogłębieniem nastroju, który także tym razem udało się uzyskać. Bez tego zespół Na Tak nie byłby aż tak efektywny w swoich działaniach.

Warto sprawdzić samemu, w jaki sposób delikatna rytmika i pojedyncze dźwięki stapiają się w tym przypadku w jedną całość. Prezentuje się to po prostu znakomicie, szczególnie, gdy dodatkowo weźmiemy pod uwagę teledysk. W tym przypadku wszystko tworzy spójną całość, co także ma swoje znaczenie. Pewnie można się do czegoś czepić, ale po co to robić, skoro dostaliśmy znakomity numer, który porusza swoim klimatem, ale też elokwencją wykonawczą i dbaniem o szczegóły. Nic tylko słuchać.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Tekst utworu opowiada historię tytułowego “Pracownika miesiąca“, który zostaje zastąpiony przez szybszy, wydajniejszy i bezduszny wynalazek epoki, który nie potrzebuje snu i nie ma ludzkich słabości. To opowieść o człowieku, który prawdopodobnie nie wie, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a teledysk obrazuje jego nieustanny bieg bez celu.

Sztuczna Inteligencja zostaje zaś ciekawie ukazana, nieuchronnie i mitycznie, za pomocą znanych kodów kulturowych. Przedstawiona jest jako spełnienie modernizmu na tle zmiksowanych obrazów Vincenta van Gogha z Eugène’em Delacroixem czy Edvardem Munchem z Sandro Botticellim.

Jednak nie tylko treść tekstowa jest interesująca. O Na Tak można powiedzieć tyle, że na pewno nie mieszkają w getcie stylistycznym. W warstwie muzycznej słychać indie rocka, trip hop i pop w ciekawych proporcjach. Cały utwór oparty jest na pochodzie basowym, który jest grany na analogowym syntezatorze. Choć słychać trochę gitar i klawiszy, całość jest utrzymana w tonie minimalistycznym, co nadaje utworowi wyjątkową atmosferę.

Pracownik miesiąca” to kolejny dowód na kreatywność i eksperymentalny charakter grupy Na Tak. Ich zdolność do łączenia różnych elementów muzycznych i tematów tekstowych sprawia, że są jednym z bardziej intrygujących zespołów na scenie muzycznej. Nowy singiel z pewnością zaskoczy i zaintryguje zarówno fanów grupy, jak i wszystkich miłośników muzyki o głębszym przesłaniu.

Klip wspiera kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” Stowarzyszenia “NIGDY WIECEJ”.

*****

Słuchaj singla “Pracownik miesiąca” na SPOTIFY.

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply