Brodka i 1988 prezentują utwór “Gad”. Wiersz Bolesława Leśmiana

“Gad” to nowy singiel Brodki, powstały we współpracy z producentem 1988. Mimo, że jest to pierwsza wspólna kompozycja duetu sprzed kilku lat — dopiero teraz zdecydowali się ją opublikować i podsumować pracę nad albumem “Sadza”.

Gad” jest wierszem z 1920 roku, który ukazał się w zbiorze utworów Bolesława Leśmiana zatytułowanym „Łąka”. Brodka i 1988 postanowili zinterpretować go muzycznie w stylu “Sadzy” – osobistego, szczerego albumu artystki, który ukazał się w październiku 2022 roku i szybko zdążył zyskać miano kultowego – zgarniając dwa Fryderyki i pojawiając się w zestawieniach najlepszych płyt ubiegłego roku.

fot. Wiktor Malinowski

Utwór „Gad” jest klamrą zamykającą „Sadzę” i ten wyjątkowy dla mnie etap. Jest utworem, od którego zaczęła się nasza współpraca z 1988 i tym, którym chcielibyśmy podziękować słuchaczom za oddanie oraz niesamowite emocje towarzyszące „Sadzy”.

Poezja Leśmiana przenosi w magiczne miejsca. „Gad” mówi o pożądaniu i zależności – w sposób nieopisany przedtem przez nikogo innego. Teledysk autorstwa Dawida Misiornego jest dla mnie rozprawieniem się z ikonicznym obrazem kobiety i węża znanym z Biblii czy sztuki. Tylko kto kogo kusi? Zapraszam do pełnej transu, pełzającej podróży. – opowiada Brodka.

 

Leave a Reply