Piotr Wójciki prezentuje wyjątkowy album “Secrets, Whispers and Promises”

„Secrets, Whispers and Promises” to tytuł nowej, jazz-rockowej płyty Piotra Wójcickiego.

Płyta „Secrets, Whispers and Promises” to podróż przez świat wyobraźni Piotra Wójcickiego, gdzie jazz-rock dzieli muzyczną przestrzeń z rockiem progresywnym, muzyką folk oraz muzyką filmową. Pobudzające wyobraźnię kompozycje wypełniające ten ponad czterdziestodwu minutowy album zostały zarejestrowane w Gdańskim studiu Custom34 z troską o zachowanie najwyższych standardów brzmieniowych. I mimo, że „Secrets, Whispers and Promises” to instrumentalna płyta gitarzysty, autor pozostawił dużo przestrzeni innym instrumentalistom.

fot. Jacek Dyląg

Wiele tematów i kontrapunktów wykonują skrzypce, co nadaje albumowi barokowego przepychu. Również partie pianistyczne stanowią bardzo istotny komponent całej tej muzycznej mozaiki. Prawie każdy utwór zawiera długie, improwizowane partie solowe, co ujawnia, że korzenie artysty i jego wykształcenie mają swe źródło w tradycji improwizowanej, jazzowej. W efekcie opisanych zabiegów powstała pełna niespodzianek i zwrotów akcji oryginalna muzyka o charakterze eklektycznym, wymykająca się klasycznym ramom stylistycznym. Styl gry i improwizacji Piotra Wójcickiego również wymyka się klasycznym ramom czy schematom.

Biorąc pod mikroskop percepcji własnej osiem instrumentalnych kompozycji, a także dotychczasowy całokształt kompozytora/gitarzysty mogę stwierdzić, że album Piotra ma zdecydowanie potencjał eksportowy, bo z dumą narodową polecił bym go każdemu niesformatowanemu melomanowi. Jest nie tylko znakomicie zagrany i zrealizowany, z detaliczną dbałością o każdy szczegół czym wystawia świadectwo kompozytorowi, który ma świadomość potrzeb odbiorcy spoza listy przebojów. Ten album to nie tylko elementarz gitarowej narracji, estetyki, techniki, ale okraszony salonowymi manierami działa jak tabletka od bólu głowy. (…).  Bardzo mi się te instrumentalne interakcje podobają, bo sprawiają, że oszczędzam na kosztownej terapii u psychiatry 😉. Każdy kto ten album kupi będzie miał poczucie satysfakcji z dobrze ulokowanej gotówki. Często muzycy zagraniczni przyjeżdżający do Polski wyrażają swoją ciekawość dwutorowo, tj. chcą spróbować regionalnego piwa i poznać naszą scenę muzyczną, o której wiedzą nie wiele, bo przecież nasze towary eksportowe to oprócz “Wyborowej”, to wciąż Śląsk albo Mazowsze. Dotychczas oferowałem im wszystko co najlepszego miałem, czyli albumy Leszka Możdżera, Krystiana Zimmermana, Grzegorza Kapołki, SBB, więc za sprawą nowego albumu Piotra Wójcickiego katalog eksportowy został poszerzony o rzeczony album, bo w mojej ocenie taka piękna muzyka szybko odnajdzie wiernego sojusznika pod każdą szerokością geograficzną. Victor Czura

*****

Okładkę płyty zdobi obraz Martyny Mączki pt. “Uczucia”. Autorką projektu okładki jest Joanna Skibińska.

Nagrania płyty trwały od marca 2021 do września 2022 r. w Gdańskim  studiu Castom 34.  Realizacją zajął się Piotr Łukaszewski.

Flet poprzeczny zarejestrowano w studiu nagraniowym Radia Katowice pod czujnym uchem Krzysztofa Kurka.

Produkcja brzmień instrumentów klawiszowych odbyła się w Studio Pawła Lemańskiego „MUZYKUJ”.

*****

Piotr Wójcicki – absolwent Wydziału Edukacji, Interpretacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary elektrycznej, kompozytor i gitarzysta; tworzy muzykę instrumentalną z elementami jazz rocka, smooth jazzu i rocka progresywnego. Tworzy swój własny styl, wzbogacony o indywidualne elementy. W efekcie powstaje muzyka instrumentalna łącząca ze sobą wiele różnorodnych barw, wysoko oceniana przez wymagających odbiorców, a jej magia szybko udziela się coraz szerszym kręgom odbiorców. Jego twórczość to dużo dobrego, gitarowego grania z nutką tajemniczości i zaskakujących zwrotów akcji. Zanim zdecydował się na solową działalność, Piotr współpracował z wieloma innymi artystami polskiej sceny muzycznej.

Oprócz grania koncertów, Piotr prowadzi działalność edukacyjną. W roku 2011 ukazała się jego szkoła DVD – „ABC Gitarowej Improwizacji” (wydana przez Wydawnictwo Absonic). Na rynku dostępny jest również jego podręcznik, traktujący – podobnie jak szkoła DVD – o improwizacji. W roku 2022 ukazał się jego kolejny podręcznik „Gitara Blues-Rockowa. Teoria i praktyka. Wszystkie wymienione pozycje uzyskały bardzo wysokie noty i są aktualnie jednymi z najpopularniejszych materiałów edukacyjnych, na których bazuje wiele szkół gitarowych. Piotr Wójcicki przez kilka lat prowadził zajęcia na legendarnych warsztatach w Muzycznej Owczarni w Szczawnicy wraz z czołówką polskich muzyków. Pracuje jako pedagog i wykładowca.

Po dwóch autorskich płytach „Magnetyczny moment protonu” (2011) i „The Secret World Of Numbers” (2013), Piotr w marcu 2014 roku nagrał krążek „MOON CITY”, który odbiega nieco od poprzednich produkcji. Z kolei “Płyta Secrets, Whispers and Promises” (2023), choć chwilami nawiązuje do poprzednich płyt, ma swój indywidualny charakter i stanowi odrębną muzyczną historię.

Album “Secrets, Whispers and Promises” dostępna w sklepie internetowym.

*****

W nagraniach udział wzięli:

Piotr Wójcicki – gitara elektryczna, akustyczna, instrumenty klawiszowe

Przemysław Mazur – skrzypce

Dominik Kisiel – fortepian

Leszek HeFi Wiśniowski – flet

Krzysztof Ropicki – gitary basowe

Józef Rusinowski – perkusja, organy Hammonda

Karol Pyka – instrumenty klawiszowe

Paweł Lemański – keys sound replacer

Dominik Bieńczycki – instrumenty klawiszowe

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply