Martin Englerd feat. Alia Fay z wyjątkowym utworem “No i ja”

„No i ja” to najnowszy singiel Martina Englerda, który wykonała charyzmatyczna wokalistka – Alia Fay.

Tym razem związany z Wielkopolską producent, zaprosił do współpracy polsko-szwajcarską artystkę, tworząca i wykonująca muzykę z gatunku indie pop, dreampop oraz world music i folk. Uczestniczka programu „Mam Talent” i jurorka programu „Śpiewajmy razem. All Together Now”. W zeszłym roku zaprezentowała swój pierwszy długogrający krążek pt. „Alienka”, a zapowiadające ten album single „Deep Ocean Love” czy „Like Home” zdobyły uznanie słuchaczy w Polsce, jak i za granicą.

fot. materiały prasowe

W piosence „No i ja” oprócz wokalu Alia Fay odpowiada także za partię fletów, tak charakterystycznych dla jej twórczości. Za finalny miks odpowiada Yarku, kompozytor i producent, który rozwijał swój warsztat pod okiem Chrisa Lorda-Alge’a. Mastering piosenki został zrealizowany przez Alexa Gordona w studiu Abbey Road w Londynie. Produkcję wsparli również muzycy sesyjni Dennis Holt (perkusja), Roberto Pace (bas) i Jordan Mazza Falcón (saksofon).

Utwór „No i ja” powstał pod wpływem snu, w którym Martin Englerd ujrzał stojącą na zaczarowanej łące i ubraną w letnią sukienkę kobietę. Zamknięta w swym rajskim świecie, chroniła się pod parasolem przed deszczem spadających na nią barwnych motyli. Odcinając się tym samym przed światem spadających wokół gwiazd i błysków fleszy bohaterka, nuciła melodię, do której Englerd napisał później tekst. Późniejszy projekt okładki, na podstawie sennej wizji producenta, przygotowała Nataliia Mazepa. Miłosny wydźwięk piosenki, naszpikowanej nutą ironii i młodomową jest pozorny. “No i ja” jest przede wszystkim ucieczką od świata pełnego oczekiwań i nieustannej pogoni za gwiazdami do swojej własnej oazy. Świata w którym najważniejsze jest własne “Ja”.

*****

Martin Englerd to projektant dźwięku w grach i programista audio – mający w dorobku pracę nad takimi tytułami jak „Chernobylite”, „WW3” czy „Irony Curtain”, a także autor tekstów oraz producent. Jako artysta inspiracje czerpie z szerokiej gamy wpływów muzycznych, w tym popu, synthpopu, alternatywnego rocka i muzyki elektronicznej. Jego pierwszy projekt, Boldly Whisper, został wydany w listopadzie 2018 roku. W następnym roku wydał kilka utworów, w tym synthpopowy „We Just Need New Stars” i „Follow Generation” w wykonaniu nowojorskiego artysty Darrena Fewinsa. Współpracował również przy utworze „Believe In Yourself” z polskim zespołem SiS. W 2023 roku Englerd powrócił z nowym singlem “No i Ja” we współpracy z Alią Fay. W tym samym roku zapowiedział też album „Sweet Melody”. Tworzy go we współpracy z brytyjsko-szwedzkim artystą Archiem McCallumem. 

*****

Alia Fay to polsko-szwajcarska piosenkarka, flecistka, autorka tekstów i kompozytorka. Tworzy i wykonuje muzykę z gatunku indie pop, dreampop oraz world music i folk. Flecistka i pianistka, która naukę gry na flecie poprzecznym oraz fortepianie rozpoczęła w wieku siedmiu lat. W latach 2000–2004 uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. W roku 2012 została współzałożycielką folk metalowego zespołu „Helroth” z którym wydała EP „Wataha” oraz LP „I, Pagan“. Z zespołem występowała na licznych koncertach i festiwalach w Polsce, jak i w Europie. Jurorka programu „Śpiewajmy razem. All Together Now”. W 2020 roku wydała singiel „Tęczowy Kalejdoskop”, który zapowiadał nadejście jej płyty pt. „Alienka”. W tym samym czasie ukazał się „Tomorrowland”, który reklamował książkę Michaliny Olszańskiej „Era Zero. Ego: Ostatnie Starcie”.

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply