Andareda powraca po 12 latach. Posłuchaj singla “Eksperyment człowiek”

“Eksperyment człowiek” to tytuł trzeciego albumu rockowej grupy Andareda, który swoją premierą miał 10 września. Jednym z singli promujących to wydarzenie został utwór tytułowy.

Andareda swoją historię rozpoczęła w miejscowości Jaworzno w województwie śląskim w 1995 roku – wówczas pod nazwą Blockheads. Wtedy to Piotr Skałka dołączył do grupy jako wokalista i autor tekstów. Wcześniej artysta był współzałożycielem, wokalistą, klawiszowcem i autorem tekstów oraz muzyki w progresywnej grupie „Zespół Przypadkowy”.

Zespół Przypadkowy” zakończył swoją działalność w roku 1997, nagraniem piętnastominutowej suity pt. „Książę emocji” którą to kompozycją zachwycił się Tomasz Kućma z legendarnego radia Flash. Zespół nagrał wiele ciekawych wielowątkowych kompozycji, jednak nigdy nie wydał płyty.

fot. materiały prasowe

Twórczość Andaredy zmieniała się na przestrzeni lat. Skład zespołu również ulegał niewielkim zmianom. Pierwsza płyta „ Zmierzam” została wydana jako Blockheads w 2004 roku. Następnie z singlem pt. „ Metanoja” z 2009 roku okupowali wiele list przebojów. Utwór pt. „Piszczenie dnia” dotarł nawet do Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem Wietrznego Radia ( największej rozgłośni polskojęzycznej w USA). Następnie zespół już pod nazwą Andareda podpisał kontrakt płytowy z Metal Mind Productions aby powstała płyta pt. „W pobliżu rzeczywistości”, która trafiła na rynek muzyczny 26 września 2011 roku.

Piotr Skałka o płycie opowiadał wówczas „Cała płyta jest opisem wydarzeń, których byłem świadkiem. Są na niej historie o przemocy, ale również historie tkliwe. Tworząc muzykę, chcieliśmy ją jak najbardziej zbliżyć do tekstu. Dlatego czerpaliśmy z wielu gatunków muzycznych. Nie dało się tego zrobić, opierając się tylko na jednym z nich. Ta płyta, to po prostu mieszanina różnych gatunków”.

Kolejne wydawnictwo grupy Andareda to singiel pt. „Die Nummer” z roku 2014. Po jego wydaniu słuch po grupie całkowicie zaginął. Zespół został pochłonięty trudami życia codziennego w zaciszu swojego otoczenia.

W chwili, gdy wszyscy pogodzili się już z zakończeniem działalności grupy, w najmniej oczekiwanym momencie i jakby z zaskoczenia Andareda zrzuciła na rynek bombę atomową w postaci singla pt. „Dostrzeganie”. Była to pierwsza zapowiedź krążka – “Eksperyment człowiek”, wydana z końcem 2019 roku. Jego radiowa premiera odbyła się na antenie Polskiego Radia Dzieciom, 4 listopada 2019 roku w audycji Adama Dobrzyńskiego „Co nam w duszy gra”.

Pandemia, która sparaliżowała zamykając cały świat, skutecznie opóźniła pracę nad niniejszym krążkiem. A teraz proszę. Po sześciu latach ciężkiej pracy – z przerwami- na rynek muzyczny, jesienią tego roku, wracają ze zdwojoną siłą, niejako dojrzalsi muzycznie, bardziej doświadczeni i jasno określający kierunek swojej muzycznej drogi.

Piotr Skałka o nowej płycie powiedział:

Eksperyment człowiek” to moim zdaniem największe artystyczne osiągnięcie Andaredy. To takie Fugazi Andaredy. Mam wrażenie, że cała poprzednia ponad dwudziestoletnia droga artystyczną była zaledwie przygotowaniem do tego, aby zmierzyć się z tymi tematami, które poruszamy na płycie. Także o tym co nieuniknione – mówimy tu o koncepcji wyboru istnienia, miłości, cierpieniu, wzlotach, upadkach a finalnie również o śmierci. Pamiętaj, że nie jest to płyta dla każdego. Nie spodziewaj się na niej tylko rozrywki, raczej zmuszania do refleksji i osobistego trudu zmierzenia się z tym co czasem najtrudniejsze. Jednakże nie lękaj się podejmowania takiego trudu. To też jest piękne”.

“Eksperyment człowiek” trafił na rynek muzyczny 10 września 2023 roku. W swojej karierze zespół grywał na jednej scenie z takimi zespołami jak SBB, Szymon Wydra & Carpie Diem, Perfekt, Big Cyc, Budka Suflera, Ira, In-Grid i wiele innych.

*****

Obecny skład zespołu:
Piotr Skałka (wokal, instrumenty klawiszowe, giary akustyczne, autor słów),
Arkadiusz Jóźwik (gitary),
Remigiusz Szewczyk (instrumenty perkusyjne),
Tomasz Pieprzny (instrumenty klawiszowe),
Marcin Pęczak (giatara basowa).

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply