(EX)plozja nieznanych zdjęć Kory na wystawie Jacka Poremby

(EX)plozja nieznanych zdjęć Kory na wystawie Jacka Poremby będzie do zobaczenia między koncertami na Great September w Łodzi.

Goście odbywającego się 14-16 września w Łodzi festiwalu Great September będą mieli okazję uczestniczyć nie tylko w ponad 100 koncertach, ale i w wielu rozmowach o muzyce i wydarzeniach dodatkowych. Jednym z nich jest „(EX)plozja” – wystawa  wyjątkowych i często nigdy wcześniej niepublikowanych zdjęć Kory, autorstwa Jacka Poremby. Do obejrzenia w łódzkiej Galerii AOKZ.

fot. Jacek Poremba

Już za kilka tygodni w Łodzi odbędzie się druga edycja wielkiego wydarzenia, gromadzącego najważniejszych przedstawicieli branży muzycznej. Program organizowanego przez Miasto Łódź i Fundację Independent Great September Showcase Festival & Conference, wypełnią koncerty ponad 100 wykonawców, a także spotkania z nimi, warsztaty, pokazy filmów muzycznych oraz wystawy, przygotowane w partnerstwie z łódzkimi instytucjami kultury. Jednym ze specjalnych wydarzeń towarzyszących imprezie będzie prezentacja wyjątkowych i mało znanych zdjęć Kory autorstwa cenionego fotografa i portrecisty, Jacka Poremby. Wystawę „(EX)plozja” można oglądać w czasie trwania festiwalu w łódzkiej Galerii AOKZ.

„Wybór Łodzi nie jest przypadkowy, gdyż to tutaj splatają się losy zarówno jednego z najlepszych polskich fotografów i zmarłej pięć lat temu artystki. Jacek Poremba jest łodzianinem z krwi i kości, tu spędził młodość i odkrył swoją artystyczną drogę, Kora nagrywała na łódzkich podwórkach teledyski, m.in. do utworu Maanamu »Kreon«” – tłumaczą założyciele Galerii AOKZ, Grzegorz Jarosz i Maciej Domarecki.

Prowadzona przez nich Galeria AOKZ to nowe miejsce na kulturalno-artystycznej mapie Łodzi, które wyznacza trendy na rynku galeryjnym i daje przestrzeń do twórczego dialogu artystów z publicznością. Podobnie jak festiwal Great September, na którym występują najbardziej utalentowani i cenieni dzisiaj polscy artyści, a także najciekawsi debiutanci, o których zaraz zrobi się głośno. Na festiwalowych scenach wybrzmiewają hip-hop, jazz, rock, pop i inne popularne dzisiaj gatunki, a między koncertami rozmawia się o nich podczas licznych spotkań, także tych nieformalnych, w festiwalowej przestrzeni.

Wystawa „(EX)plozja” będzie okazją do kolejnych. Między koncertami występujących na Great September artystów, wyjątkowe zdjęcia Jacka Poremby opowiedzą swoistą historię fascynacji i bezgranicznego zaufania, jakim charyzmatyczna Kora obdarzyła fotografa, ale też ciekawy rozdział z historii polskiej muzyki. Wyjątkowości wystawie dodaje fakt, że choć znany z portretów artysta pokazywał już swoje prace wielokrotnie w Polsce i za granicą, do tej pory nie otwierał indywidualnej wystawy w swoim rodzinnym mieście.

„Kiedy staję przed kimś z aparatem fotograficznym, nawet kiedy tego kogoś nie znam, z reguły nie potrzebuję żadnych słów, wystarczy mi usłyszeć jego spojrzenie, by wiele się o tym kimś dowiedzieć. To spojrzenie jest często bardziej autentyczne niż słowa. Bo kiedy spotyka się dwoje ludzi, automatycznie rodzi się relacja” – tak Jacek Poremba mówi o swojej pracy. „(EX)plozja” pozwoli nam to teraz zobaczyć.

Niektóre z zebranych na wystawie fotografii pojawiły się jednorazowo na łamach prasy, jednak nigdy dotąd nie zostały zebrane w całość i zaprezentowane w ramach jednej ekspozycji. Jej otwarcie w łódzkiej Galerii AOKZ nastąpi 9 września, zdjęcia będzie można podziwiać do 19 września.

 

Leave a Reply