darkWIND – “Piosenki nieCodzienne vol. 1” [RECENZJA]

Nasz ocena

“Piosenki nieCodzienne, Vol. 1” to tytuł nowego albumu (EP) grupy darkWIND. To doskonała propozycja dla fanów rocka alternatywnego. Poniżej można znaleźć naszą recenzję tego wydarzenia.

fot. okładka płyty

Recenzja albumu EP “Piosenki nieCodzienne” – darkWIND (2023)

Rockowa poetyka w niestandardowej odsłonie. Tak w skrócie można określić nowy minialbum zatytułowany “Piosenki nieCodzienne vol. 1”, który jest muzycznym powrotem zespołu darkWind. Tym razem grupa postawiła na otwarty projekt, dzięki czemu w poszczególnych piosenkach usłyszymy kilku znakomitych gości, co niewątpliwie ubarwiło całość od strony artystycznej.

I choć dostaliśmy jedynie pięć utworów, to zdołano zebrać na płycie kilka niezwykle autentycznych, ale też doskonale przygotowanych od strony realizacyjnej propozycji, którymi zespół na szczęście nie próbuje wpisywać się w jakikolwiek nurt komercyjny. Akurat ich atutem jest istnienie poza szerokim obiegiem związanym z rockiem alternatywnym, choć przecież mamy do czynienia z czytelną energią gitarową.

To bardziej tęsknota za melodyką lat 90., czy też tworzenie w obszarze związanym z poetką rockową, co szczególnie potwierdzają spokojniejsze, wręcz balladowe utwory (“Nie przyjdziesz” z gościnnym udziałem wokalistki – Joanny Niebrój). Nie zabrakło jednak mocniejszego brzmienia, gdzie wyraźniej udało się zaznaczyć indywidualizm, autentycznie określający dzisiejsze poczynania bandu (“Trajektorie“). Słychać, że band pod dowodzeniem wokalisty – Michała Widyńskiego szukał pomysłu na każdy numer, nadając im odrębnej formy, a dopiero gdzieś na końcu stworzył przestrzeń, w której wszystkie w jakiś sposób łączą się ze sobą.

Stąd szlachetnie wybrzmienia, swobodnie płynący na nośnej melodii utwór – “Dobranoc” (ładnie wtopione dźwięki gitary akustycznej). Wyróżnia się na tle całości, nostalgiczny, nieco intymny “Płonie Paryż“, gdzie ważnym elementem jest kobiecy pierwiastek, który wniosła wokalistka Joanna Świdrak. Najlepszym momentem staje się jednak samozapętlająca się w swojej wyszukanej konstrukcji, stylowo rockowa, choć nienachalnie podana piosenka – “Ulotne” (z chórkami Gabrieli Budzianowskiej, Klaudii Miszczyk i Joanny Świdrak, na co dzień tworzące sekcję chórkową w roots-reggae band Shashamane).

Piosenki nieCodzienne vol. 1” w żadnym stopniu nie rozczarowują, choć pozostawiają mały niedosyt. Nie zmienia to faktu, zespół darkWIND przypomniał o sobie udanym albumem, co należy odnotować, jako ważne wydarzenie nie tylko w działalności bandu. Przecież ich twórczość jest istotna w szerszym spojrzeniu na niebanalną muzykę, która zawodowo stapia się ze słowem, mającym w tym projekcie także bardzo ważne miejsce. Każda z tych propozycji zasługuje na to, żeby rozbrzmiewać jeszcze pełniej, przyciągając uwagę nie tylko udaną melodią, ale też czymś jeszcze bardziej charakterystycznym dla samego bandu.

Łukasz Dębowski

 

Leave a Reply