Piosenkowa szlachetność. Piotr Prysiaznik z utworem “A gdyby tak” [RECENZJA]

“A gdyby tak” to nowy utwór, który pochodzi z powstającego właśnie albumu “Otwórz mój świat” Piotra Prysiaznika.

Tym razem Piotr Prysiaznik postawił na bardziej piosenkową formę. W utworze “A gdyby tak” nie znajdziemy więc odniesień do syntezatorowego brzmienia lat 80., bo raczej jest to propozycja nawiązująca do lat 90., gdzie ważna była melodia, żywe brzmienie i wyraźniej określona gatunkowość. Ten utwór to popowa lekkość, ale uchwycona w bardziej kameralny sposób, mocno zacieśniająca się z wrażliwością samego twórcy. To jego świat i choć nie został on owiany mgiełką dzisiejszego spojrzenia na taką przestrzeń artystyczną, to da się wyczuć w tym utworze odrobinę świeżości. Nie ma tym jednak komercyjnego banału i produkcyjnego przepychu.

fot. materiały prasowe

Takich propozycji w radiu nie usłyszycie, a może szkoda? Sama warstwa muzyczna nie jest zaskakująca, ale z tekstem nabiera pełniejszych barw. I choć warstwa liryczna nie została zbudowana na wyszukanych metaforach, to w jakiś sposób rezonuje z ostatecznym odbiorem całości. Dzięki temu wiemy dokładnie, co wokalista ma nam do zasygnalizowania (“A gdyby tak wziąć pod rękę, swoje szczęście i pójść nad rzekę, usiąść w ciszy i patrzeć w przestrzeń, tak cały dzień”). Każdy element tego numeru układa się więc umiejętnie, działając na wyobraźnię słuchacza. Uroku, ale też szlachetności dodaje partia skrzypiec, która dosyć wyraźnie została zaznaczona poprzez aranżację. I trzeba przyznać, że był to trafiony pomysł, który sprawił, że kompozycja ma bardziej efektowny wydźwięk.

Niewątpliwie Piotr Prysiaznik ma pomysł na własną twórczość i konsekwentnie realizuje swój plan, czego efektem jest kolejny, całkiem udany utwór – “A gdyby tak“. Być może nie będzie mu łatwo przebić się z tą propozycją do publiczności, ale jak to się mówi – “kropla drąży skałę”. Tym bardziej, że to piosenka skierowana do dojrzałego, a przy okazji poszukującego słuchacza.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Piosenka “A gdyby tak” zachęca do zmiany sposobu życia, zwolnienia i zajrzenia w głąb siebie. Tylko to może nadać stan wewnętrznej równowagi, przywracając stabilizację emocjonalną. Oddalając się od tego, co serwuje nam współczesna cywilizacja, znów możemy zacząć doceniać to, co w życiu najważniejsze przy jednoczesnym porzuceniu bagażu złych doświadczeń. Początek zmian symbolizuje wiosna, która w piosence ma istotne znaczenie. To dzięki niej mamy ponowną możliwość czerpania radości z otaczającego nas świata.

“Beztroska jak wiosna nie musisz ciągle tak gnać to nasza szansa nadgonić stracony czas, w żagle szczęścia powiał wiatr, mamy jeszcze tyle pięknych lat.”

*****

Piotr Prysiaznik prezentuje się nie tylko jako artysta, ale także jako autor tekstów i kompozytor. Jego największą inspiracją jest sentyment do syntezatorów lat 80-tych oraz fascynacja brzmieniami perkusji.

Słuchaj utworu “A gdyby tak” w serwisach cyfrowych: https://distrokid.com/hyperfollow/piotrprysiaznik/a-gdyby-tak

*****

Muzyka: Piotr Krzysztof Prysiaznik

Słowa: Piotr Krzysztof Prysiaznik

Mix i Mastering: Bartek Pych – Hugizrecords

Nagranie zrealizowano w Gierkestudio Berlin

Realizacja wideo: rotorvideos.com

 

Leave a Reply