Fizyczna premiera EP “Abnormal Load” zespołu ATAN!

23 czerwca to data premiery nowej EPki zespołu ATAN pt. “Abnormal Load”. Przypomnijmy, że 5 czerwca grupa wystąpiła podczas Metal Hammer Festival w Łodzi.

ATAN to prog-rock-metalowy zespół z Londynu, założony w 2020 roku. Grupa zadebiutowała pod skrzydłami wytwórni Lynx Music albumem zatytułowanym „Ugly Monster”, który ukazał się we wrzesniu 2022 roku.

9 czerwca 2023 roku miała miejsce cyfrowa premiera najnowszej EPki zespołu pt. “Abnormal Load”, na którym znalazły się 4 kompozycje w tym publikowany już wcześniej singiel tytułowy – prawie 17 minutowa instrumentalna suita.

fot. materiały prasowe

 

EPka ukazała się na nośniku fizycznym 23 czerwca pod szyldem wytwórni ProgMetalRockPromotion (PMR015). Płyta została nagrana w londyńskim Sick Lick Studio, a za mix podobnie jak w przypadku plyty “Ugly Monster” odpowiada Max Morton.

*****

Album promuje singiel “Abormal Load”, który jest dostępny z wizualizacja na kanale YouTube zespołu ATAN, a o samej kompozycji autor muzyki Andrzej Czaplewski powiedział:

Skomponowałem ten utwór w tym samym czasie, co album “Ugly Monster”, natomiast nagrany został nieco później. Tytuł utworu podejrzałem, stojąc w korku na autostradzie i czytając napisy na autach, lubię się rozglądać wokół i chłonąć otoczenie. Mijał mnie potężny samochód, który przewoził dźwig, no i miał napis “Abnormal Load”, więc pomyślałem, że to fajny tytuł do 17 minutowego utworu, bo też jest abnormal tylko muzycznie.

W utworze występują cztery różne tempa, bardzo dużo podziałów rytmicznych nieparzystych jak 3/8,5/8, 11/8, 9/8 i wiele zmian tonacji.

Pozostałe trzy kompozycje na płycie to dwa krótkie “motywy” instrumentalne czyli Athanasy, który jest przez nas wykonywany jako utwór otwierający nasze koncerty oraz AtAnity, który jest z kolei utworem zamykającym nasz występ.

Dopełnieniem EPki jest wokalno-instrumentalny utwór Amends, do którego tekst napisała oczywiście Claudia Moscoco. Claudia pokazała w nim szeroki wachlarz wokalny, mamy tu trochę rapu, growlu, scream.

Nasz sekcja rytmiczna jak zwykle podrzuca słuchaczom wiele smaczków i niespodzianek oraz solidny groove.

Jako ciekawostkę dodam, ze utwór został skomponowany i nagrany na gitarze 9-strunowej, której używam na koncertach, tytułowy utwór jest  zagrany na 7-ce a dwa pozostałe na gitarze 8-strunowej (to info dla maniaków  i gitarowych freaków… śmiech) :-).”

Athanasy“, “AtAnity” i “Amends” miały swój “debiut sceniczny” 5 czerwca na Metal Hammer Festival w Łodzi, na którym ATAN zagrał z dużym powodzeniem.

EP “Abnormal Load” można zakupić tutaj: https://progmetalrock.pl

*****

Skład zespołu:

Claudia Moscoso – vocals

Andrzej Czaplewski – guitars

Jerry Sadowski – drums

Marcin Palider – bass

 

fot. okładka EP

 

Leave a Reply