Uwaga! Kropop prezentuje nowy utwór “Alerty RCB”

Kropop powraca w towarzystwie Białorusinki Aleny Kadanovej. Tym razem artysta zaprezentował intrygujący singiel “Alerty RCB”, do którego powstało lyric video.

Kropop konsekwentnie, aczkolwiek bez pośpiechu prezentuje kolejne nowe propozycje. I każda z nich pokazuje nieco inną wizję artystyczną tego, co w danym momencie twórca ma do zaproponowania. Tym razem wokalista zaprosił do współpracy Alenę Kadanovą, by z nią wykonać utwór “Alerty RCB“, mieszczący w sobie przyjemne, niezwykle swobodnie zaszczepione brzmienie ukulele z bardziej wytrawną materią muzyczną wciągniętą z elektropopu. Dźwięki nie są jednak nadmiernie wygładzone, dzięki czemu można poczuć delikatny nerw rockowej energii.

fot. materiały prasowe

Ostatecznie nie należy brać tego za jedyny wyznacznik, bo sama kompozycja składa się z większej ilości drobiazgów, budujących jego końcową specyfikę. Na pewno jest w tym duża swoboda wykonawcza, a także nienachalnie podprowadzona dynamika, co tworzy obraz czegoś nienagannie komunikatywnego. Tym bardziej, że idzie za tym głęboko osadzony przekaz, który tak naprawdę rodzi istotę tego singla. I co ciekawe strona muzyczna równoważny (uspokaja) dosyć “czarną wizję przyszłości”. W dobie coraz większej ilości kryzysów klimatycznych, pandemii, kolejnych katastrof, nasze najbliższe dni malują się niezbyt optymistycznie. A pomimo to zachowujemy spokój, bo wiele z tych informacji nie robi już na nas większego wrażenia… Odczytywanie tych słów nie jest w żaden sposób jednoznaczne, bo Kropop posługuje się uniwersalnym językiem, więc ostatecznie wymowa tekstu (tym razem po polsku) może być różnie interpretowana. Przez to jego kontekst staje się znacznie szerszy. Ten margines związany z odbiorem jest w tym przypadku niezbędny, by nie ocierać się o banał i nadmierną dosłowność.

Do wykonania utworu “Alerty RCB” artysta zaprosił Alenę Kadanovą, której wokal stapia się z wysokim głosem artysty. Warto dodać, że twórca nie tylko śpiewa, bo pojawia się również fragment melodeklamowany, co jeszcze bardziej ubarwia całość, nadając piosence znaczącej autentyczności.

Słychać, że Kropop ma wizję ściśle związaną z własną wrażliwością. To jest jego świat, nieco ukryty przed komercyjnym szumem medialnym, ale za to bardziej zintensyfikowany artystycznie, a więc znacznie ciekawszy niż to, co na co dzień można usłyszeć w rozgłośniach radiowych. Także realizacja jest na przyzwoitym poziomie, a to znów efekt współpracy wokalisty z Adamem Drathem (mix i master).

*****

Kropop powraca do pisania w języku polskim i od razu wykorzystuje to, by w nowym singlu odnieść się ironicznie do rzeczywistości z naszej lokalnej perspektywy. Smaczku dodaje gościnny występ Aleny Kadanovej – Białorusinki, która wcześniej współpracowała też z polsko-ukraińską grupą Dagadana. Singiel został wydany we współpracy z wytwórnią BeeLabel należącą do Popcorn Records.

Alerty RCB“ to ironiczny komentarz na temat ostatnich lat naszego życia. Oddaje on dekadenckie nastroje panujące wśród pokolenia, które obojętnie czyta o kolejnych globalnych kryzysach popijając poranną kawę.

Czy ktoś rozsądny mógłby przewidzieć co nas spotkało przez ostatnie 3 lata i to jak szybko stało się to rutyną? Teraz – co można pomyśleć, gdy w trakcie rekrutacji padnie to głupie pytanie: “gdzie się widzisz za 5 lat?” – tłumaczy Kropop.

Hiperboliczna (lub nie?) czarna wizja przyszłości połączona z wesołym brzmieniem ukulele dosadnie oddaje, że możemy się obudzić w post-apokaliptycznej rzeczywistości i będzie to tylko kolejny wtorek. Końce świata nie robią już na nas wrażenia, stanowią element prognozy pogody.

Singiel “Alerty RCB” dostępny jest w serwisach cyfrowych: https://bfan.link/alerty-rcb

*****

Kropop – kiedy ktoś przystawia mu pistolet do głowy, to mówi, że robi alternatywny elektropop, w którym czasem wybrzmiewa też słabość do rocka i muzyki filmowej. A wszystko skąpane w egzystencjalnych smuteczkach i frustracji byłego emo-boia po psychologii. Chciałby być połączeniem Twenty One Pilots i Radiohead z ery “Ok computer”, którego piosenki idealnie pasują do wykorzystania w filmowych trailerach, ale wychodzi jak zawsze. “Alerty RCB’ to piąty singiel w jego solowej karierze.

 

Leave a Reply