Akustyczne brzmienie i jasny przekaz. Krystian Sprawka z utworem “Za horyzont” [RECENZJA]

“Za horyzont” to nowy singiel Krystiana Sprawki, który różni się nieco od jego wcześniejszych propozycji. Tym razem na pierwszym planie pojawia się brzmienie gitary akustycznej.

Każdy, kto słyszał poprzedni singiel Krystiana Sprawki (“Domek z kart“), będzie zaskoczony jego nową propozycją “Za horyzont“. Tym razem artysta poszedł w nieco inną stronę, prezentując bardziej piosenkowy utwór z wyraźnie poprowadzoną linią melodyczną, która szczególnie mocno podkreśla charakterystyczny refren (warto dodać, że muzyka i tekst jest jego autorstwa). Do zrealizowania teraźniejszej wizji artystycznej posłużyła wokaliście niemal jedynie gitara akustyczna, co w tym przypadku ma ogromne znaczenie, bo oszczędna forma nadała wyraźnej specyfiki całości.

fot. materiały prasowe

Na pewno nieprzeciążenie tej kompozycji nadmierną ilością elementów wyszło jej na dobre, odsłaniając faktyczny urok tego numeru. Poza tym lekkie brzmienie nie przykryło przekazu, bo należy podkreślić, że artysta ma nam ponownie coś do zakomunikowania. Jego głębsze przemyślenia sprawiają, ze utwór nabiera faktycznego sensu, stając się umiejętnie wyciągniętą częścią jego wrażliwości. I nawet jeśli sam tekst nie jest niezwykle wyszukany, to w wykonaniu Krystiana nabiera on całkowitej autentyczności. To piosenka o nim skierowana bezpośrednio do słuchacza, dająca możliwość odnalezienia przestrzeni do własnych przemyśleń. Zresztą sam artysta informuje: “wykorzystanie akustycznej gitary miało na celu skupienie słuchacza na przekazie tekstowym, za którym idzie tęsknota za beztroską”.

Reasumując, prostota w tym przypadku jest siłą, a pierwiastek zaskoczenia skłania do zapoznania się z wcześniejszymi propozycjami wokalisty, który ma wiele pomysłów na własną działalność muzyczną. Jak się okazuje, czasem po prostu warto robić swoje, w ten sposób powiększając systematycznie grono swoich odbiorców. Konsekwencja w przypadku Krystiana Sprawki przyniesie w końcu oczekiwany skutek, bo artysta ma wszelkie narzędzia do tego, by tworzyć wartościowe piosenki. “Za horyzont” jest tego potwierdzeniem.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

“Za horyzont” różni się od poprzednich utworów zdecydowanie bardziej wakacyjnym brzmieniem. Wykorzystanie akustycznej gitary miało na celu skupienie słuchacza na przekazie tekstowym, za którym idzie tęsknota za beztroską i czasami kiedy młodzi ludzie mogli być po prostu sobą. Pomimo letnich brzmień chciałbym aby moi odbiorcy razem ze mną poczuli troski i zmartwienia jakie towarzyszyły mi podczas tworzenia mojego nowego singla. Wezwaniem “Za horyzont” chcę nakłonić wszystkie młode osoby, aby nie przestały marzyć i nawet czując przytłaczającą normalność pamiętały, że “punkt widzenia jest punktem siedzenia” a każde ciemne chmury można przegonić własnymi czynami. – Krystian Sprawka

*****

Krystian Sprawka to 25-letni artysta pochodzący z Sosnowca. Zakochany w muzyce od ponad 15 lat. Przez ostatnie lata produkował piosenki dla innych artystów i był członkiem wielu zespołów muzycznych. Teraz poprzez własną twórczość postanowił pokazać odbiorcy swój świat. Jest tekściarzem, kompozytorem i producentem. Jego wizytówka to alternatywne dźwięki oraz teksty w języku polskim. Inspiracje do utworów czerpie z otaczającego świata i osobistych przeżyć.

Odcinając grubą kreską dotychczasowe działania, stawia na niecodzienne rozwiązania muzyczne, prezentując świeże, niebanalne brzmienia. Dzięki przelaniu myśli na papier stara się rozliczyć z przeszłością i zrobić krok w przód.

W cyklu piosenek, które pojawiły się na jego kanale, Krystian rozkłada na czynniki pierwsze podstawowe uczucia, które rządzą światem takie jak: miłość, szczęście, smutek itp. W kolejnych numerach na swojej liście chce zapewnić słuchacza, że każdy przechodzi przez podobne problemy i warto mieć odwagę aby o nich rozmawiać.

Na co dzień spędza czas w studiu muzycznym, tworząc kolejne numery, nie wyklucza jednak wyjścia ze swoim repertuarem na letnie sceny. Jego kreacja sceniczna jest mocna, charyzmatyczna i bardzo energiczna, zapadająca odbiorcy na długo w pamięci. W tym roku poznaliśmy m.in. jego utwór “Domek z kart“. 

Słuchaj utworu “Za horyzont” w serwisach cyfrowych: https://distrokid.com/hyperfollow/krystiansprawka/za-horyzont

 

Leave a Reply