“Astronomia poety. Baczyński” na winylu!

Trzy lata po ukazaniu się wyróżnionej Fryderykiem płyty „Astronomia poety. Baczyński”, ukaże się winylowa wersja tego albumu. Mela Koteluk i Kwadrofonik wzbogacili nadchodzące wydawnictwo o wersję koncertową całkowicie nowej, dotąd nigdy nie publikowanej piosenki „Madrygał”.

„Madrygał” powstał na podstawie wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego o tym samym tytule.

fot. materiały prasowe

Ten sześciominutowy, rozbudowany utwór wyrósł z potrzeby dopełnienia całego albumu i niejako podsumowania go. Aranżacja, mimo minimalnego składu instrumentalnego, daje wrażenie wręcz symfonicznego brzmienia, w którym wyraziste słowa poety rozwijają się niczym hymn. “Madrygał” zarejestrowano na żywo 8 listopada 2021 roku podczas koncertu w ICE Kraków.

 Wydawnictwo ukazuje się w formie eleganckiego gatefoldu z uszlachetnieniami na okładce. Premiera winyla „Astronomia poety. Baczyński” odbędzie się 21 lipca 2023.

Przypomnijmy, że w 2020 roku, z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało album „Astronomia poety. Baczyński” z piosenkami na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu były wspólnym dziełem Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika, pianisty z kwartetu Kwadrofonik, który jest również autorem aranżacji.

Od samego początku artystom przyświecała intencja, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Zdołaliśmy odtworzyć czyste i jasne oblicze Krzysztofa oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości. Zdaje się, że jego błyskotliwe spostrzeżenia na temat świata i ludzi wynikały bardziej z wybitnego zmysłu obserwacji i intuicji niż z doświadczenia życiowego, które zostało tak wcześnie przerwane – mówili wówczas artyści.

Tracklista:

Side A
1. Niebo
2. Astronomia
3. Otwarcie przemian
4. Wolność
5. Morze wracające

Side B
1. Drzewa
2. Źródło
3. Nie bój się nocy
4. Piosenka
5. Czas miłości
6. Madrygał (live)

 

fot. okładka płyty

 

Leave a Reply