Natalia Szczypuła z przebojową wersją utworu “Brakuje”! [RECENZJA]

Utwór “Brakuje” znalazł się na albumie “Więcej” Natalii Szczypuły. Teraz singiel doczekał się nieco innej wersji radiowej, pretendując do miana przeboju tegorocznego lata.

Utwór “Brakuje” w nowej odsłonie to duże zaskoczenie. Natalia Szczypuła postanowiła zaprezentować bardziej radiową, lżejszą stylistycznie wersję tej piosenki. I trzeba przyznać, że udało się z niej wydobyć bardziej przebojowy potencjał, dzięki czemu nabrała ona swobodniejszego, równie efektownego wymiaru. Otulenie popową przystępnością nie spowodowało, że stała się mniej atrakcyjna, a tym samym niedostatecznie angażująca. Wciąż można wyczuć ładnie uwydatnioną linię melodyczną, która jest podstawą do tego, żeby taka propozycja mogła zasymilować się z wrażliwością słuchacza.

fot. materiały prasowe

Łatwość odbioru jest oczywista, tym bardziej, że utwór posiada łatwo wpadający w ucho refren. Uproszczenie aranżacyjne nie każdemu musi odpowiadać, jednak należy wziąć pod uwagę, że nie ma w tym nic niewłaściwego, bo wciąż jest to piosenka doskonale osadzona kompozycyjnie. Do tego udało się uwypuklić szerokie możliwości wokalne Natalii Szczypuły. Jej niezwykle przyjemny głos płynie wraz z ciepłym brzmieniem, łapiąc przy tym ciekawe akcenty muzyczne, wydobyte przede wszystkim z żywych instrumentów. Pomimo dużej czytelności tego numeru, nie staje się on w jakiś sposób nachalny, przerysowany czy prymitywny. Nic z tych rzeczy.

Fajnie, że stworzono wersję, która ma możliwość stania się potencjalnym “przebojem lata”. Przecież każdy z nas lubi piosenki, które można sobie zanucić. W przypadku “Brakuje” nie da się jej nie śpiewać po kilkakrotnym przesłuchaniu. Może to zabrzmi nie do końca właściwie, ale funkcjonalność tak przedstawionej muzyki jest większa, jeśli weźmiemy pod uwagę przypadkowego słuchacza, który będzie miał okazję usłyszeć gdzieś ten utwór. A może później posłucha także całego albumu “Więcej“, który kryje szlachetniej uformowane kawałki? Któż to wie.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Współczesne, popowe i bardzo radiowe wydanie, które nadaje singlowi zupełnie nowego wydźwięku.

“Brakuje” Natalii Szczypuły to jeden z pierwszych utworów, które nagrała. Po kilku latach od premiery artystka zdecydowała się do niego powrócić i nadać mu nieco innego brzmienia. Najnowsza wersja utworu ma zdecydowanie radiowy potencjał. Świetny wokal Natalii, bardzo dobra produkcja i popowy wydźwięk sprawiają, że singiel wpada w ucho.

To była pierwsza piosenka, którą nagraliśmy, wiele lat temu. Potrzebowała odświeżenia, nowej energii, dlatego zdecydowaliśmy się ponownie po nią sięgnąć. Opowiada o zagubieniu w miłości, o tym jak bardzo można się oddalić będąc obok siebie. Być może ktoś przejrzy się w niej jak w zwierciadle, odnajdzie zrozumienie, poczuje, że nie jest sam… – dodaje Natalia.

 *****

Natalia Szczypuła to finalistka jedenastej edycji The Voice of Poland, zwyciężczyni Ladies’ Jazz Festival Gdynia 2021, autorka tekstów i muzyki. Otrzymała tytuł “Wokalistki Roku 2021” w wyniku głosowania internautów na portalu Muzykoholicy.pl. Została również okrzyknięta rewelacją jazzowego festiwalu Sącz Jazz Festival w listopadzie 2021 roku. W 2022 znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej, wyróżniającej artystów pochodzących z rejonów sądecczyzny za ich zasługi w dziedzinie kultury. Można usłyszeć ją jako jedną z solistek w projektach: „Betlejem w Polsce”, „Muzyka Filmowa” na czele Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej, „Święty”, i wiele innych. Natalia koncertuje w Polsce i na całym świecie – w 2019 roku wystąpiła w Filharmonii w Szanghaju u boku Natalii Grosiak i stuosobowej orkiestry z Ningbo, w ramach koncertu „Polish Games – Creative Poland: The Concert“. W 2022 roku koncertowała m.in. w Chicago, a w 2023 jej głos zabrzmi w Nowym Jorku w ramach trasy po Stanach Zjednoczonych.

Wychowywała się w domu, w którym królowała muzyka gospel, stąd jej miłość do gospel i soulu. W jazzie zakochała się podczas studiów na London Centre of Contemporary Music w Wielkiej Brytanii. W swojej muzyce łączy ze sobą te style, wzbogacając je odrobiną popowej lekkości. Cechą wspólną jej piosenek są zapamiętywane melodie i motywy osadzone w soulowej warstwie muzycznej. Dziennikarze muzyczni okrzyknęli jej muzykę mianem “GLAMOUR POP”.

Dla Natalii muzyka to całe życie. Na co dzień śpiewa w Vertigo Jazz Club we Wrocławiu, uczy śpiewu, pisze piosenki, zajada się sushi i nałogowo czyta książki. Koncertuje po całej Polsce, tłumaczy książki i jak sama twierdzi, nie może usiedzieć w miejscu. Poza tym pozuje do zdjęć, słucha jazzu i improwizuje pod nosem. Bardzo lubi pomagać i zmieniać świat na lepsze – przez piosenki, poradę, dobre słowo, uśmiech.

W grudniu zeszłego roku ukazała się debiutancka płyta artystki zatytułowana “Więcej“. Patronatem objęły ją m.in. TVP2, WP.PL, Polska Płyta / Polska Muzyka oraz portal Muzykoholicy.pl. Krążek spotkał się z wieloma pochlebnymi opiniami. „Debiut na miarę sukcesu” (Polska Płyta / Polska Muzyka), „Całkiem nowe na polskiej scenie muzyczne brzmienie” (Pytanie na Śniadanie, TVP 2). Odnajdziemy na nim różnorodne inspiracje: od soulowej elegancji, przez radosny funk, ciepło brzmiące R’n’B, po rozbujany pop. Na kolejną płytę nie będzie trzeba długo czekać – wokalistka planuje wydać ją już pod koniec tego roku.

 

Leave a Reply