Strange z przebojowym utworem “Tylko z Tobą”! [RECENZJA]

„Tylko z Tobą” to drugi – obok „Nie płacz Ukraino” – nowy singiel zespołu Strange.

Słuchając “Tylko z Tobą” można mieć wrażenie, że zespół Strange posiada patent na pisanie przyjemnych, bezpretensjonalnych, choć nieocierających się o banał piosenek. W tej lekkości kompozycyjnej nie znajdziemy motywów, które rzucałyby cień czegoś niewłaściwego. Gitarowy koloryt został głęboko osadzony w zawodowstwie, dodatkowo podkreślonym świetną realizacją Piotra Kominka. Dzięki temu dostaliśmy utwór należycie wyprodukowany, ale też doskonale prezentujący się od strony wykonawstwa. Dwa wokale przeplatają się ze sobą, znamiennie uwypuklając przekaz, który kryje się za nim. W tym przypadku pop-rockowa konwencja akcentuje lekki charakter kawałka, mieszczącego się w specyfice bandu.

fot. materiały prasowe

Należy dodać, że mniej wyszukana forma nie staje na przeszkodzie temu, by stworzyć coś obiektywnie interesującego. Dlatego jej łatwość przyswojenia nie sprawia, że staje się ona w jakiś sposób mniej angażująca. Wręcz przeciwnie, odnajdziemy w tej piosence elementy przebojowości, ale też przyjemnego, a przy okazji – będącego jej sensem – rozbudowanego brzmienia. Stąd w tle usłyszymy akcenty gitarowe z bluesową duszą, co pogłębia istotę numeru “Tylko z Tobą“. Zespół Strange chciał o sobie przypomnieć, bo od premiery ich debiutanckiego albumu “Druga strona duszy” minęły już dwa lata. I wciąż grupa niewątpliwie ma coś do powiedzenia, można nawet powiedzieć, że doświadczenie zdobyte na przestrzeni czasu przełożyło się na jakość ich nowej propozycji. Choć tak naprawdę należy przypomnieć także o drugim, bardziej refleksyjnym utworze – “Nie płacz Ukraino“.

Trzeba więc docenić konsekwencję bandu, który nie tylko ma pomysł, na to, co chce zaprezentować, ale także posiada zmysł do tworzenia rzeczy wartościowych, choć przecież korzysta z tego wszystkiego, co już dobrze znamy. Przy okazji “Tylko z Tobą“, to piosenka z potencjałem na tegoroczny przebój lata. Być może będzie również przedsmakiem jakiegoś większego projektu, ale póki co, nie możemy tego jeszcze potwierdzić.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Równo w dwa lata po premierze płyty „Druga strona duszy” muzycy beskidzkiej formacji Strange weszli do studia, żeby zarejestrować dwie nowe piosenki.

„Chcieliśmy zrobić niespodziankę naszym wiernym słuchaczom i przypomnieć nieco o sobie. Niestety, data premiery „Drugiej strony duszy” nie była oględnie mówiąc zbyt szczęśliwa. Na świecie szalała pandemia, a my wydawaliśmy album w oparach obostrzeń i zakazów koncertowania, to był jakiś kompletny promocyjny absurd. Potem wybuchła wojna i moje myśli oraz działania były już zupełnie gdzie indziej” – Artur Kupczyk (lider Strange)

Efektem wiosennej sesji Strange są dwa zupełnie różne utwory. Lekka pop rockowa kompozycja w sam raz na letni sezon koncertowy, zatytułowana ”Tylko z Tobą” oraz niezwykle poruszająca, chwytająca za serce ballada „Nie płacz Ukraino”.

Nagrania zrealizował świetny kompozytor i pianista Piotr Kominek znany między innymi ze współpracy z Budką Suflera, Robertem Chojnackim, Kasią Kowalską czy Mietkiem Szcześniakiem.

Autorem tekstów i muzyki do obu utworów jest lider formacji Artur Kupczyk.

*****

Artur Kupczyk – gitary, śpiew

Edyta Mojeścik – śpiew

Witold Niemczyk – gitary

Wojciech Ficek – instrumenty klawiszowe

Martin Wałach – gitara basowa

Piotr Kohut – perkusja i instrumenty perkusyjne

 

fot. okładka singla

Leave a Reply