Slow Sunset z nowym singlem. Posłuchaj utworu “Better Moment” [RECENZJA]

“Better Moment” to nowy utwór zespołu Slow Sunset, którego wokalistką jest Ania Bratek. Grupa nieustannie czerpie z muzyki soul, popu, indie rocka, psychodelii i funku.

Better Moment” to już kolejny singiel utrzymany w podobnej, jakże charakterystycznej stylistyce zespołu, która wykracza poza jednoznacznie skojarzenia. Nowa propozycja w sposób bezpośredni łączy to, co stanowiło o wartości wcześniejszych dokonań Slow Sunset ze świeżą energią, naznaczającą ich teraźniejszą działalność. Stąd wiele w tej propozycji funkowych naleciałości, tak treściwie określających jej profesjonalnie zobrazowaną formę. Ten nienachalnie uwypuklony rytm świetnie zapętla się z brzmieniem wszystkich instrumentów i tworzy współczesny koloryt wydobyty z indie rockowej stylistyki.

fot. okładka singla

Nie da się jednak nie wyczuć głębokiego klimatu, gdzie także pobrzmiewają echa vintage, co potwierdza szerokie horyzonty artystyczne zespołu. Zresztą warto wczuć się w klimat, bo samo tło muzyczne zostało wzbogacone delikatną psychodelią, co zwiększa doznania związane z odsłuchem. Do tego dochodzi wciąż magnetyzujący, a przy okazji bardzo charakterystyczny głos Ani Bratek. Zjawiskowo poprowadzony wokal jest jak zwykle siłą kolejnych utworów grupy. Linia melodyczna staje się przez to bardziej szlachetna, wywołując jednocześnie całą gamę różnych emocji. W odniesieniu do ich wcześniejszych singli, ten nie wyróżnia się jakoś nadmiernie, być może to dlatego, że Slow Sunset wypracował już swój styl, który wciąż wyraźnie rezonuje z wrażliwością wszystkich muzyków. Nie ma więc efektu zaskoczenia, ale nie ma też rozczarowania.

Better Moment” potwierdza ich zawodowstwo, stając się kolejnym ważnym krokiem na drodze do większego projektu, który – miejmy nadzieję – w końcu się urzeczywistni. Na pewno grupa ma solidne fundamenty do tego, żeby móc wychodzić ze swoją twórczością poza granice naszego kraju, co zresztą wciąż się dzieje. Bez kompleksów zrodzona kompozycja, świetny wokal i tekst napisany w języku angielskim, a także indywidualizm artystyczny sprawiają, że band niezmiennie powinien w każdy możliwy sposób szukać możliwości prezentowania swojej muzyki.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Slow Sunset powstało zaledwie w 2020 roku, wydało do tej pory kilka singli i zagrało dziesiątki koncertów w Polsce, Czechach, Niemczech i Kanadzie. Zespół ma ponad 300 tysięcy streamów na Spotify. Siłą napędową kwartetu jest Ania Bratek, wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. W jej tekstach można odnaleźć spostrzeżenia co do codzienności i niecodzienności. Ania ceni sobie niezależność i jest trochę wbrew otaczającej przeciętności konsumpcyjnego świata. W jej tekstach nie brakuje błyskotliwych skojarzeń, pewności i kobiecej siły. Dziewczyny górą!

Najnowszy singiel “Better Moment” to nowoczesna i przebojowa mieszanka indie soulu, popu, neo funka i psychodelii. Tekst utworu powstał po przeczytaniu książki “Zanim wystygnie kawaKawaguchi Toshikazu. Co zrobilibyśmy, gdybyśmy mogli cofnąć się w czasie? Kuszące… albo i nie. Bo skoro teraźniejszość za chwilę będzie przeszłością, to może szkoda czekać na lepszy moment, by powiedzieć o tym, co naprawdę się czuje?

Za realizację i miks “Better Moment” odpowiada Radek Baranowski znany m.in. z duetu Serca.

*****

Slow Sunset pojawiło się niespodziewanie wiosną 2020 roku. Korzystając z przymusowej przerwy w innych projektach Ania (śpiew) i Maciek (bass) zaczęli wspólnie pisać piosenki.

Dla artystów wspólna praca nad muzyków była początkowo rodzajem kreatywnego odreagowania na surrealistyczny czas 2020 roku. Szybko okazało się, że powstał zespół, a nie jednorazowy projekt. Połączenie głosu Ani wraz z groovem sekcji rytmicznej i przestrzennymi brzmieniami gitary inspirowanymi muzyką funk i indie rockiem  dało brzmienie Slow Sunset.

Zespół inspiruje się muzyką soul, czerpie także z jazzu i psychodelii, nie idzie jednak w stronę naśladownictwa a stara się dodać od siebie elementy środkowoeuropejskiej wrażliwości muzycznej.

Slow Sunset zadebiutowali jesienią 2020 roku w ramach projektu Kultura w Sieci (Narodowe Centrum Kultury, MKIDNiS). Na początku 2021 roku wydali swój pierwszy singiel „Ease and flow”, który zdobył spore zainteresowanie  – ponad 300k streamów na Spotify – otwierając zespołowi drogę do koncertów na festiwalach i klubach w Polsce, Czechach, a także w Kanadzie, gdzie Slow Sunset wystąpił w 2022 roku. Kwartet został wyróżniony zaproszeniem na Canadian Music Week 2023, podczas którego zagra już niedługo.

*****

Zespół tworzą:

Ania Bratek – vocals, Maciej Seniorowicz – bass, Łukasz Szymański – guitar, Dawid Pawlukanis – drums

W kanadyjskim lineupie Ani i Maciejowi towarzyszą: Stephen James Orr – guitar and Aaron Blewett – drums

Utwór “Better Moment” dostępny jest na Spotify.

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply