M. E. Bonet i Fantastic Swimmers prezentują kolaż dźwiękowy “Zaručyny”

Fantastic Swimmers prezentują wyjątkowy projekt muzyczny. Tym razem jest to album, który tworzy pojedynczy kolaż. Brzmienie kwintetu akustycznego podkreśla w tym przypadku teksty białoruskiej artystki Marii Eleny Bonet.

“Fantastyczni pływacy” dotarli do morza! Białorusko-polska formacja Fantastic Swimmers przygotowała nowy album studyjny, który wyraźnie wyróżnia się w bogatej fonografii zespołu. Brzmienie kwintetu akustycznego podkreśla teksty białoruskiej artystki Marii Eleny Bonet w jej autorskim wykonaniu. Maria nagrała swój głos, szumy miasta i natury w Gdańsku, gdzie obecnie mieszka. Muzyka została nagrana w Warszawie. Ostateczny miks powstałego obrazu dźwiękowego  odbył się w Białymstoku, gdzie obecnie przebywa lider zespołu, Viktar Siamaška z Mińska.

fot. okładka płyty

Tekst powstał z zapisków w dzienniku, które zrobiłam podczas pobytu w Gdańsku. W trakcie jednej spontanicznej wyprawy rowerem nad nocne morze, moje myśli z fragmentarycznych wrażeń zamieniły się w sensowne przeżycie. Pracując jednocześnie nad projektem wizualnym “Zaręczyny z morzem”, te słowa odzwierciedlały mój wewnętrzny kierunek ostatnich lat” – wyjaśnia Maria Elena Bonet.

W nagraniu płyty brali udział warszawscy improwizatorzy: Piotr Mełech (klarnet basowy), Martyna Liliana Kabulska (skrzypce, wokal), Piotr Dąbrowski (perkusja) i Jan Małkowski (saksofon altowy). W organizacji muzyki Viktar Siamaška (flet) zastosował swobodną i regulowaną improwizację z wykorzystaniem partytur graficznych.

Album zawiera nie tylko cechy melodyki białoruskiej, polskiej i częściowo litwackiej, lecz także klimatyczną specyfikę Gdańska, gdzie byłem, ogólnie Bałtyku i Europy Północnej… Połączyły się, jak puzzle, partie instrumentalne, słowa i szumy. Jednocześnie muzyka nie tyle jest bezpośrednią ilustracją tekstu Marii, ale raczej reakcją na to, co się słyszy. Daje obszerny komentarz do tematu lub kontynuację myśli. Jednak w ten sam sposób słowa na swój sposób odszyfrowują muzykę, dodając jej kolejny wymiar” – dzieli się swoimi wrażeniami Viktar Siamaška.

Wydanie audio zapowiada nową wystawę Marii Eleny Bonet “Zaręczyny z morzem”. Prezentacja projektu odbędzie się w Krakowie w ramach festiwalu “Kultura na uchodźstwie” 3 czerwca o godz. 16.00 w Willi Decjusza.

 

 

 

Leave a Reply