Powrót Marleny Drozdowskiej. Posłuchaj utworu “Na zawsze nic” [RECENZJA]

Piosenka “Na zawsze nic” jest pierwszym singlem nagranym przez Marlenę Drozdowską po dłuższej przerwie. Jednocześnie utwór zwiastuje nową płytę wokalistki, która ukaże się pod koniec tego roku.

Powrót Marleny Drozdowskiej może być zaskakujący, choć tak naprawdę artystka nigdy nie mówiła, że rezygnuje ze śpiewania. Wręcz przeciwnie, wokalistka niemal cały czas była czynna zawodowo, całkiem sporo koncertowała. Na początku lat 90., “Mydełko Fa” stało się jej ogromnym przebojem, choć tak naprawdę, miał to być jedynie żart. Niestety naznaczył ją jako artystkę nie do końca ambitną. Choć ten, kto zna jej wcześniejszą (a także późniejszą) twórczość, wie, że jest to mylna opinia. Tym razem Marlena powraca w towarzystwie wybitnej autorki tekstów – Grażyny Orlińskiej. To ona napisała niezwykle zmyślny tekst do piosenki “Na zawsze nic“.

fot. materiały promocyjne

Jeżeli dodamy do tego świeżą produkcję, ale też – to, co równie ważne – swobodnie płynącą kompozycję Tomasza “Snake” Kamińskiego, to całościowo wyłoni nam się po prostu ciekawa propozycja. Można powiedzieć, że dostaliśmy stylowy numer z nurtu muzyki pop, gdzie w jedną całość stapiają się dźwięki vintage z przyjemną, współczesną energią. Tym samym, nie odstaje on w żaden sposób od współczesnych standardów.

Nie jest to utwór, który został oparty na nowatorskich rozwiązaniach, ale czy taki być musi? Artystka znalazła swoje miejsce i słychać, że czuje się w takiej przestrzeni muzycznej bardzo dobrze. Przy tym jej głos prezentuje się lekko, ujmująco podkreślając przekaz zawarty w poetyckim (filozoficznym), choć prosto zobrazowanym tekście. Znajdziemy w nim słowa odwołujące się do ulotności życia, związków i przyjaźni… Nie ma w tym pretensji do losu, po prostu życie przemija, wszyscy się zmieniamy, także ludzie, którzy nas otaczają. Słowo ma tu swoją wartość, a w połączeniu z bezpretensjonalnością wykonania znajduje właściwie miejsce w dzisiejszych czasach.

Ten spokój sprawia, że wydźwięk piosenki jest stonowany, a tym samym nie staje się w żaden sposób patetyczny. I to jest największy sukces związany z utworem “Nie zawsze nic“. Nowy rozdział w życiu Marleny Drozdowskiej został we właściwy sposób otwarty, czekamy więc na więcej.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Na zawsze nic” jest piosenką romantyczną o rożnych ulotnościach naszego życia. Tekst do utworu napisała Grażyna Orlińska, a skomponował ją Tomasz “Snake” Kamiński. Tomasz to muzyk rockowy, który grał w Golden Life, z Dodą i ma także swoją kapelę.

Marlena Drozdowska przyznaje, że jej nostalgia związana jest z upływem czasu. Rzeczywiście to takie nostalgiczne przemyślenia i świetnie dopasowane słowa Grażyny, które bardzo przypadają mi do gustu. Widocznie ona też coś ciągle odkrywa we mnie, że pisze nowe teksty. Bardzo dobrze się w nich dogadujemy – twierdzi artystka.

Marlena Drozdowska była swego czasu znana znana z takich przebojów jak “Radość o poranku” i “Mydełko Fa”. Teraz wokalistka otwiera nowy rozdział, czego potwierdzeniem będzie jej nowy album.

 

fot. okładka singla

 

 

Jedna odpowiedź do “Powrót Marleny Drozdowskiej. Posłuchaj utworu “Na zawsze nic” [RECENZJA]”

Leave a Reply