Marek Tomczyk z albumem “Zbigniew Preisner’s Music”. Posłuchaj utworu “Cafe Royal (DAMAGE)”

“Zbigniew Preisner’s Music” to album kompozytora i multiinstrumentalisty – Marka Tomczyka, nagrany z wybitnymi muzykami. Na płycie znalazło siedem kompozycji Preisnera (w tym “Cafe Royal (DAMAGE)”) oraz jeden autorski utwór twórcy projektu.

Muzyka filmowa Zbigniewa Preisnera często nosi w sobie elementy bajkowości, naiwności, może dlatego, że kompozytor wywodzi się z krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami. Niekiedy może się kojarzyć ze skandynawskim minimalizmem. Sam twórca mówi, że stara się, żeby jego muzyka nosiła w sobie metafizyczny pierwiastek.

fot. materiały promocyjne

“Jak to bywa z muzyką filmową, całość dzieła składa się z dłuższych lub krótszych fragmentów. W wypadku tych drugich połączyłem je w jednolite tematy, lub w „mikro-suity”, gdzie poszczególne fragmenty zostały poprzeplatane jazzowymi improwizacjami. Ostatnim utworem jest moja kompozycja „Nokturn nr 1, Polarny”, która została zamieszczona jako bonus track. – Marek Tomczyk

Zawartość płyty stanowią wariacje na temat w miarę możliwości, wiernie odtworzonych linii melodycznych. Całość eklektyczna, przemieszanie brzmień akustycznych i elektrycznych gitar, syntezatorów oraz elektroniki.

Marek Tomczyk – muzyk, kompozytor, aranżer, producent, realizator dźwięku i multiinstrumentalista (gitary elektryczne, akustyczne i klasyczne, dobro, pedal steel, syntezatory). Zawodowo działał od 1978 roku jako akompaniator w imprezach estradowych. Od 1979 do 1981 tworzył zespół Beale Street Band, brał udział w międzynarodowych festiwalach Old Jazz Meeting w 1980, 1981 i Cieszyńskich Spotkaniach Przyjaźni w 1980 roku. Był częścią zespołu Dystans (udział w Country Piknik Mrągowo), Sweet Misery Band (druga nagroda w II ogólnopolskich Targach Estradowych OSET 1984). Od 1984 roku jest częścią grupy Pod Budą (łącznie 12 płyt w tym 3 złote i 3 platynowe). Jako muzyk sesyjny nagrał około 40 płyt. Stworzył okazjonalne nagrania z udziałem Ryszarda Rynkowskiego, Grzegorza Turnaua, Jorgosa Skoliasa i na zaproszenie Zbigniewa Preisnera. Od 2012 właściciel studia nagrań T’n’T Music Production.

Album został nagrany w składzie:

Marek Tomczyk – acoustic, classical and electric guitars, synths, sampling, electronics, programming, arrangement
Dominik Wania – piano
Janusz Witko – clarinet, sopran and tenor saxophone
Tomasz Nowak – trumpet, flugelhorn
Tomasz Kupiec – bass
Wojtek Fedkowicz – drums
Mika Tomczyk – voices

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply