Poetycko-jazzowa konwencja. Pojazzja prezentuje utwór “Ten sen” [RECENZJA]

“Ten sen” to pierwsza zapowiedź debiutanckiego albumu zespołu Pojazzja. Piosenkowy charakter singla łączy poezję z jazzową szlachetnością.

Utwór “Ten sen” zwraca uwagę przede wszystkim poprzez bogactwo żywego brzmienia, które udało się się w tym przypadku bardzo umiejętnie uformować. Od pierwszych dźwięków słychać więc, na czym zależy zespołowi Pojazzja, obecnie pracującego nad całym albumem, który ma skrywać więcej niespodzianek muzycznych. Faktycznie szerokie harmonie rozciągnięte na specyfice poetycko-jazzowej przynoszą wiele możliwości.

fot. materiały prasowe

Grupa skupiła się przy tym na uzyskaniu przenikliwego klimatu, ładnie współistniejącego z liryczną stroną całego projektu. I to się udało, bo jest niezwykle nastrojowo, choć może odrobinkę zbyt melancholijnie (dodatkowe wzmożenie nostalgii przez intensywny wokal Kamila Szymańskiego). Choć akurat głębokie osadzenie piosenki w taki sposób, pozwoliło wyzwolić z tej projekcji artystycznej całkiem sporo emocji, dodatkowo podbitych cudnym teledyskiem. Jeżeli dodamy do tego jazzującą trąbkę (doskonała robota Jakuba Semeniuka), kobiece wokale w tle (Joanna Koszałka i Patrycja Malinowska) oraz niebanalny tekst (Joanna Koszałka), to wyjawi się nam obraz czegoś wyjątkowo poruszającego.

Słychać, że zespół próbuje odnaleźć odpowiednią dla siebie niszę, rozpychając ją o własne, całkiem kreatywnie zaprezentowane pomysły. Należy dodać, że pomógł im w zmaterializowaniu takiej wizji Adam Drath, co także nie jest w tym przypadku bez znaczenia, bo z pewnością jego udział wpłynął na jakość tej kompozycji. A przecież “Ten sen” to dopiero przedsmak tego, co grupa zaprezentuje w przyszłości. Jednak bardzo ważne, że już przy okazji tego singla udało się im wykreować własny język przekazu, co uwypukla atrakcyjność takiej muzyki. Podsumowując, Pojazzja to siła wrażliwości i dużego artyzmu. Czekamy na więcej.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Pojazzja powstała z miłości do poezji i muzyki jazzowej. To grupa przyjaciół, których połączyła wspólna pasja. Zespół nagrał debiutancką EP-kę w Studio Lublin, a obecnie pracuje nad wydaniem płyty. W jednym z utworów pojawi się Adam Drath z zespołu Bajm. Płyta jest bardzo różnorodna i można będzie na niej znaleźć fuzję wielu gatunków muzycznych.

“Ten sen” już na naszym YouTube. Podziękowania dla Mam Oko za realizację video oraz dla Bracia Studio – Adam Drath za realizację nagrania. Zapraszamy do komentowania i subskrybowania naszego kanału! Miłego oglądania! – Pojazzja

*****

Tekst: Joanna Koszałka Muzyka: Kamil Szymański

 

Leave a Reply