Wszyscy laureaci nagród Fryderyk 2023!

Uroczysta ceremonia wręczenia najważniejszych nagród muzycznych Fryderyk za nami. Artystką Roku została sanah, Artysta Roku to Mrozu, a Sara James z Fryderykiem za Fonograficzny Debiut Roku. Dwa Fryderyki dla Michała Barańskiego, tyle samo dla Dawida PodsiadłoBrodki sanah.

W sobotę 22 kwietnia serce muzyki biło w Gliwicach. Jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku przeżyło prawdziwe oblężenie gwiazd polskiej sceny, które przyjechały tam, by świętować rozdanie najbardziej prestiżowych nagród muzycznych – Fryderyków. A choć jeszcze na dzień przed ceremonią wręczenia statuetek, spodziewano się, że większość z nich przypadnie Dawidowi Podsiadło albo Rubensowi, to tegorocznym triumfatorem okazał się Mrozu.

To był jego wieczór, a nawet – zdaniem członków Akademii Fonograficznej – jego rok. Z Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Mrozu wyjechał aż z pięcioma Fryderykami, w tym w tak prestiżowych kategoriach jak Artysta Roku, Utwór Roku, czy Album Roku Pop za krążek Złote bloki.

Dwa Fryderyki odebrała Brodka – w kategorii Album Roku Alternatywa za Sadzę i Teledysk Roku za reżyserię klipu do utworu pod tym samym tytułem. Dwa przypadły sanah, w tym Fryderyk dla Artystki Roku oraz w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka za sanah śpiewa Poezyje. Z dwiema statuetkami wyjeżdża z Gliwic Dawid Podsiadło, który wraz z Kubą Galińskim nagrodzony został jako Team Kompozytorski Roku, a jego album Leśna Muzyka otrzymał Fryderyka jako Najlepsze Nagranie Koncertowe.

Także dwa Fryderyki przypadły Michałowi Barańskiemu – w kategorii Jazzowy Artysta Roku oraz Jazzowy Album Roku za płytę Masovian Mantra.

Najlepszym Rockowym Albumem Roku okazała się płyta 1986 Co będzie jutro? zespołu Dezerter, najlepszym albumem metalowym – Opvs Contra Natvram grupy Behemoth, a najlepszym krążkiem hip-hopowym wydawnictwo sygnowane przez Szczyla/Magierę 8171.

Z tytułem debiutantów roku wyjechali ze Śląska: Sara James, nagrodzona Fryderykiem w kategorii Fonograficzny Debiut Roku i Andrzej Gondek, wybrany głosami Akademii Fonograficznym Jazzowym Debiutantem Roku.

Gratuluję wszystkim nominowanym i laureatom tegorocznej edycji Fryderyków, najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w naszym kraju. Wasza twórczość inspiruje i porusza odbiorców. Cieszę się, że tegoroczna gala wręczenia nagród odbywa się w województwie śląskim. Nasz region jest niezwykle różnorodny i bogaty w kulturalne tradycje, które wciąż są obecne i znajdują odzwierciedlenie w muzyce. Życzę dalszych sukcesów i inspiracji do tworzenia muzyki, która porusza serca słuchaczy i łączy ludzi – powiedział Jakub Chełstowski Marszałek Województwa Śląskiego.

Kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie Złotego Fryderyka Ewie Bem. Pierwsza Dama Polskiego Jazzu dedykowała tę nagrodę swojej rodzinie, a odbierając statuetkę dziękowała tym, którzy pozwalają jej być sobą w muzyce „nie bacząc na mody i oczekiwania”.

Tę szczególną nagrodę za całokształt osiągnięć artystycznych odebrali także w imieniu swojego dziadka wnukowie zmarłego w ubiegłym roku legendarnego kompozytora m.in. wielu przebojów muzyki filmowej – Andrzeja Korzyńskiego. Jego kompozycję z filmu Człowiek z żelaza usłyszeliśmy podczas gali w poruszającej wersji na dwie gitary w wykonaniu Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego.

Publiczność zgromadzoną w gliwickiej arenie wzruszył i rozbawił Szczyl. Odbierając Fryderyka, zadzwonił wprost ze sceny do swojej mamy i pochwalił się wygraną. „Gratuluję ci synku” usłyszało w odpowiedzi w głośnikach kilka tysięcy osób na sali i jeszcze więcej przed telewizorami. Brodka z kolei, obierając nagrodę za Teledysk Roku, motywowała do starań kobiety, które stoją za kamerami, a największy zwycięzca tego wieczoru Mrozu – przede wszystkim dziękował za wsparcie swoim fanom.

Jego występ należał też do najbardziej udanych tego wieczora. Koncerty Mroza są jak łyk energetycznego szaleństwa i porcja pozytywnej energii. I tak było również tym razem.

Wiele emocji wzbudził również występ Behemotha i to nie tylko w gronie miłośników black i death metalu. Pod gliwicką scenę zaroiło się od fanów muzyki, który specjalnie na ten moment opuścili trybuny, by być jak najbliżej Adama Darskiego i jego wybuchowej formacji.

29. edycja Fryderyków należała do wyjątkowo udanych – powiedział Andrzej Puczyński, przewodniczący ZPAV, organizatora Fryderyk Festiwal. Bardzo się cieszymy, że wzięło w niej udział tylu młodych, zdolnych artystów, pełnych pasji i zaangażowania. To przyjemność obserwować, jak się rozwijają, jak zmienia się dzięki nim muzyczna scena w Polsce.

Za rok – 30. edycja Fryderyków.

FRYDERYKI 2023 LAUREACI

MUZYKA ROZRYWKOWA
· ALBUM ROKU POP
MROZU
Złote bloki
Wydawca: Universal Music Polska

· ALBUM ROKU INDIE POP
Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico
Amore assoluto per Ennio
Wydawca: Jazzboy Records

· ALBUM ROKU HIP HOP
Szczyl, Magiera
8171
Wydawca: Sony Music Entertainment Poland

· ALBUM ROKU ROCK
Dezerter
1986 Co będzie jutro?
Wydawca: Mystic Production

· UTWÓR ROKU
MROZU feat. Vito Bambino
Za daleko
Wydawca: Universal Music Polska

· ALBUM ROKU BLUES
Maja Kleszcz
B.L. ues
Wydawca: Mystic Production

· ALBUM ROKU METAL
Behemoth
Opvs Contra Natvram
Wydawca: Mystic Production

· ARTYSTKA ROKU
sanah

· ARTYSTA ROKU
MROZU

· ZESPÓŁ / PROJEKT ARTYSTYCZNY ROKU
MIOUSH x Zespół „Śląsk”

· TELEDYSK ROKU
Brodka
za teledysk: Brodka – Sadza
Wydawca: Kayax Production & Publishing na licencji Hard River

· NAJLEPSZE NOWE WYKONANIE
Albo Inaczej feat. Kaśka Sochacka
Ostatnia prosta
Wydawca: Alkopoligamia.com

· NAJLEPSZE NAGRANIE KONCERTOWE
Dawid Podsiadło
Leśna Muzyka
Wydawca: Pur Pur

· PRODUCENT/PRODUCENTKA/TEAM PRODUCENCKI ROKU
Mrozu

· ALBUM ROKU MUZYKA FILMOWA, TEATRALNA, ILUSTRACYJNA
Hania Rani
Venice – Infinitely Avantgarde
(Original Motion Picture Soundtrack)
Wydawca: XXIM Records / Sony Masterworks

· FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU
Sara James

· KOMPOZYTOR/KOMPOZYTORKA/TEAM KOMPOZYTORSKI ROKU
Dawid Podsiadło, Jakub Galiński

· AUTOR/AUTORKA/TEAM AUTORSKI ROKU
Mrozu / Arek Sitarz

· ALBUM ROKU ELEKTRONIKA
Skalpel
Origins
Wydawca: NoPaper Records

· ALBUM ROKU ALTERNATYWA
Brodka
Sadza
Wydawca: Kayax Production & Publishing na licencji Hard River

· ALBUM ROKU MUZYKA DZIECIĘCA
Różni wykonawcy
The Best of Studio Filmów Rysunkowych
Wydawca: GAD Records

· ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA I LITERACKA
sanah
sanah śpiewa Poezyje
Wydawca: Magic Records

· ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI
Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”
70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny Największe przeboje
Wydawca: Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny

MUZYKA JAZZOWA
· FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU JAZZ
Andrzej Gondek

· ARTYSTA ROKU JAZZ
Michał Barański

· ALBUM ROKU JAZZ
Michał Barański
Masovian Mantra (Polish Jazz vol. 88)
Wydawca: Warner Music Poland

Leave a Reply