Art Komitywa z drugim albumem. Posłuchaj singla “Stało się”

“HORYZONT” to drugi album wyjątkowego projektu ludzi uprawiających sztukę, czyli Art Komitywy. Podstawą ich twórczą są wiersze poety – Pawła Władysława Płócienniczaka. Singlem promującym to wydarzenie został utwór “Stało się”.

Muzykę do utworu “Stało się” stworzył lider Marcin Szyndorowski oraz Przemysław Bochna.

Pomysł na założenie Art Komitywy powstał w 2020 roku w Krotoszynie (Wielkopolska). Zdecydowanie łatwiej nakreślić czym Art Komitywa nie jest, a nie jest z pewnością klasycznym zespołem muzycznym, ani też orkiestrą, nie klasyfikuje się również jako grupa natchniona poezją śpiewaną.

Art Komitywa to towarzyskie spotkanie kilkorga ludzi, którzy – każdy na swój sposób – uprawia sztukę. Zebrali się przy okazji powstawania płyty „Strefa szarości” (2021).

fot. materiały prasowe

Na początku byli Marcin Szyndrowski i Paweł Władysław Płócienniczak. Pierwszy komponował, śpiewał i grał na gitarze, a drugi pisał wiersze. Potem dołączył emigrant ze Szkocji. Waldemar Payda Marek – doświadczony twórca muzyki elektronicznej. Muzycznie Komitywę dopełniła wrażliwa i utalentowana wiolonczelistka Janina Marzec. W trakcie realizowania teledysku do utworu „Szary” na planie pojawiła się niezwykła tancerka Zuzanna Jarocka.

Art Komitywa zakreśla sferę swojej wrażliwości i estetyki, proponuje słuchaczom głęboko refleksyjny sposób widzenia świata, poezji i muzyki.

*****

Kolejna płyta powstawała przez ponad rok. Podstawą twórczą pozostały wiersze poety – Pawła Władysława Płócienniczaka. Do muzycznej podróży tym razem zaproszono Przemysława Bochnę, który w różnych konfiguracjach muzycznych spotykał się już twórczo z liderem Art Komitywy. Powstała płyta niezwykłą, bogata w dźwięki, a co najważniejsze bardziej przystępna dla odbiorcy w porównaniu ze “Strefą szarości”. Lirycznie to nadal neodekadentyzm, czyli wyrażanie wrażeń, które powracają nieustannie
w najmniej oczekiwanych momentach życia. Neochwil, sytuacji, plątaniny wspomnień zatartych w wieku, który nie ma znaczenia.

*****

Paweł W. Płócienniczak – (ur. 1957 r. w Krotoszynie), poeta, aforysta, fotografik, animator kultury. Współzałożyciel i członek krotoszyńsko-kalisko-ostrowskiej Osobnej Grupy Literackiej Poboki. Redaktor wielu publikacji w prasie ogólnopolskiej, poznańskiej i kaliskiej. Także fotografik, autor kilku wystaw, w tym autorskich o rodzinnym Krotoszynie oraz wyprawach żeglarskich dookoła Bałtyku, na Korsykę i Sycylię. Laureat kilku konkursów fotograficznych. Autor okładek, fotografii i projektów graficznych wielu książek z dziedziny literatury i historii. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Medal Zasłużony dla Kultury Polskiej. Członek Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Marcin Szyndrowski – (ur. 1979 r. w Miliczu), nauczyciel, teatrolog, dziennikarz, muzyk.

Przemysław Bochna – (ur. 1998 r. W Krotoszynie) multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor, producent muzyczny. Założyciel projektu VixaVitamina. Obecnie Cloud Infrastructure Engineer w NTT Data.

*****

Słuchaj albumu “HORYZONT” na SPOTIFY

 

Leave a Reply