Album “Ysla” Yumi Ito to nowy projekt w twórczości szwajcarsko-polsko-japońskiej wokalistki, na którym znajdziemy elementy art-popu, jazzu i neoklasyki. Płyta ukazała się 14 kwietnia. Jednym z utworów, który znalazł się na tym krążku jest singiel „Rebirth„.
Podróż przez bezkres morza na wspaniałą wyspę: ten obraz pojawia się w wyobraźni, gdy „Ysla” kręci się na gramofonie. Nowy album Yumi Ito stał się prawdziwym nurtem osobistych historii, imponujących improwizacji i wyjątkowego głosu szwajcarsko-polsko-japońskiej wokalistki, kompozytorki i improwizatorki.
fot. materiały prasowe
“W ostatnich latach pracowałam nad nową muzyką w Islandii, Galicji (Cies) i Grecji (Milos), które – podobnie jak kraj pochodzenia mojego ojca, Japonia – są wyspami. Podróżowanie tam stworzyło dystans i wygenerowało czas na lepsze poznanie siebie.” – Yumi Ito
„Ysla” ze staroportugalskiego „wyspa”, porusza tematy samotności i separacji, końca świata i odrodzenia, połączone z metaforami z natury, psychologii i socjologii, a także z historią współczesną. Siedem oryginalnych kompozycji jest ściśle związanych z osobowością Yumi Ito i opowiada o jej ścieżce refleksji i samopoznania. W tym procesie Ito rozwinęła również swoją improwizację wokalną w „uniwersalny” język, który można zrozumieć wszędzie: używa go w wysoce świadomy, wirtuozowski i niewiarygodnie potężny sposób, improwizując z pozorną łatwością w różnych gatunkach, tonacjach i rytmach. Niczym mistrz Zen w harmonii z otoczeniem.
“Czas spędzony na wyspach, a także czas pandemii skłoniły mnie do intensywnej refleksji. Zdałam sobie sprawę, że kiedy improwizuję i scatuję, mogę łączyć się z ludźmi z różnych krajów w moim własnym języku bez słów – podobnie jak podróżowanie – i dzięki temu wszędzie czuję się jak w domu.” – Yumi Ito
Co więcej, Ito po raz pierwszy sama nagrała wszystkie partie fortepianu. Uzupełniają ją Kuba Dworak na kontrabasie i Iago Fernández na perkusji, obaj tworzyli już sekcję rytmiczną Yumi Ito Orchestra.
Na pokładzie są znakomici goście, jak Chris Hyson (synths; Jordan Rakei, The Magic Lantern, Snowpoet) i Szymon Mika (g), z którym Yumi Ito również gra w duecie. Miksem i masteringiem zajął się inżynier dźwięku Daniel Dettwiler w Studio Idee und Klang, używając tej samej konsoli mikserskiej, z której korzystali już Queen i Supertramp. Z tych wszystkich powodów „Ysla” (wydanie: 14.04.2023 przez Enja Records) nie jest po prostu piątym albumem Yumi Ito pod jej własnym nazwiskiem, ale wyznacza nowy szczyt w jej dorobku. Głęboka i niezwykle świeża – jak wyspa: dumna, stoicka i silna pośród potężnych fal oceanu.
*****
Swoim głosem Yumi Ito tworzy światy daleko poza wszelkimi granicami. Szwajcarka o polsko-japońskich korzeniach uważana jest za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek improwizacji wokalnej, bez trudu porusza się między gatunkami oraz rolami wokalistki, pianistki, kompozytorki i improwizatorki. Jej autorska muzyka jest zróżnicowana, jest prawdziwym oceanem art-popu, jazzu i neoklasyki. Niczym mistrz Zen, który obserwuje, klasyfikuje i opisuje wydarzenia z dystansu, Ito pozostaje konsekwentnie przejrzysta, skoncentrowana i bystra w swoich przedsięwzięciach. Radio SWR2 Jazz okrzyknęło ją europejskim wokalnym odkryciem 2020 roku, a jej płyta Stardust Crystals znalazła się w TOP 10 of Best Albums prestiżowego magazynu Jazz Thing oraz czołówce rankingu Bandcamp.
Yumi Ito występowała na takich festiwalach, jak: Blue Note Jazz Festival w Nowym Jorku (USA), Montreux Jazz Festival (CH), Jazzmandu Festival (NP), Jazz Juniors Kraków (PL), Nigran Jazz Festival (ES), Vejer Jazz Festival (ES), Schaffhauser Jazz Festival (CH), offbeat Jazz Festival Basel (CH) i wielu innych.
Ito jest laureatką wielu nagród, m. in. konkursu Montreux Jazz Competition (2015), w 2017 została wybrana przez Wolfganga Muthspiela do Focus Year Band; wraz ze swoim zespołem otrzymała nagrodę High Priority Jazz Promotion Pro Helvetia (2022-2024).