Łysa Góra prezentuje nowy singiel. Posłuchaj utworu “W ogniu świat”!

Nowy utwór „W ogniu świat” zapowiada czwarty album piaseczyńskiego zespołu Łysa Góra. Do utworu powstał teledysk.

Łysa Góra to zespół, który niełatwo daje wpisać się w jeden nurt. Swoją przygodę z graniem pod szyldem Łysej zaczęli od połączenia miłości do folku, białego głosu i rockowo-metalowych brzmień.  Nadając folkowej nucie mocną rockową oprawę przez lata trudni do zaszufladkowania, czerpali przede wszystkim z tradycyjnych pieśni słowiańskich od ziem polskich, aż po Bałkany. Różne języki przeplatają się w ich muzyce m.in. polski, ukraiński, białoruski, macedoński, bułgarski.

fot. Grzegorz Kicmal

W tym charakterze wydali dwie płyty „To i Hola” oraz „Siadaj, nie gadaj”. W 2018 roku zespół stworzył drugi akustyczny stricte folkowy projekt, w którym na stałe rozgościło się tradycyjne instrumentarium z różnych stron świata: fidel płocka, saz, bęben sznurowy, bęben szamański, djembe, digeridoo „szuflabas” i cały zbiór perkusjonaliów oraz oczywiście przeplatające się białe głosy. W ramach tego projektu wydali trzeci w swojej historii krążek, który spotkał się z dużym entuzjazmem fanów i otworzył dla zespołu nowe horyzonty. Na akustycznej płycie „Oj Dolo” Folk tradycyjny – przeplata się z autorskimi aranżacjami i tekstami. Tym samym zespół rozdzielił się na dwa projekty: Łysa Góra oraz Łysa Góra Akustycznie. Dwa projekty – jednak skład nadal ten sam:

Łysa Góra gra obecnie w składzie:

Dorota Filipczak-Brzychcy – wokal / bęben szamański

Sylwia Biernat – skrzypce, wokal / fidel płocka

Krystian „Krystek” Jędrzejczyk – perkusja / bęben sznurowy / wokal

Paweł Piotrowicz – gitara basowa / szuflabas / wokal

Piotr Kocimski – gitara elektryczna / saz / wokal

Akustyczny projekt nie wykluczył działań na polu rockowo-metalowym. Wręcz przeciwnie zespół po dołączeniu nowego gitarzysty rozwinął skrzydła i poszedł w stronę bardzo ciężkich progresywnych i post metalowych brzmień oczywiście plecionych na kanwie folku i słowiańskiej duszy. Efektem tej kilkuletniej pracy jest czwarta płyta zespołu „W Ogniu Świat“, która już niebawem ujrzy światło dzienne, a jej fragmenty już można usłyszeć na najbliższych koncertach.

30 marca zespół wypuścił teledysk do singla „W Ogniu Świat” promującego najnowszy album, którego premiera już 12.05 w VooDoo Club w Warszawie.

Łysa Góra ma na swoim koncie dziesiątki koncertów, festiwali, turniejów, a także występy na żywo w radiu, telewizji i internecie.  Współuczestniczyli w projektach muzycznych i filmowych. To czego możecie spodziewać się po ich koncertach to potężna dawka energii i klimatu rodem z Łysej Góry.

“W Ogniu Świat” to pierwszy singiel z nadchodzącej płyty zespołu, która ukaże się 12 maja nakładem OSKAR Records. To poruszający i emocjonalny utwór, który opowiada o dramacie spalonego świata i pragnieniu odrodzenia życia. 

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply