“Jazz z MACV” – Marcin Masecki. Seria wydawnicza Warszawskiej Opery Kameralnej

Warszawska Opera Kameralna przedstawia kolejny album z cyklu “Jazz z MACV”. Tym razem Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense wraz z Marcinem Maseckim prezentuje Koncert E-dur BWV 1053 Jana Sebastiana Bacha, Koncert c-moll Wq 43/4 Carla Philippa Emanuela Bacha oraz Koncert C-dur nr 13 KV 415 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Marcin Masecki jest człowiekiem do zadań specjalnych. Pianista o własnym stylu. Miłośnik instrumentów klawiszowych. Jest jednym z najbardziej oryginalnych muzyków występujących z repertuarem klasycznym, ale też popowym. Podczas koncertu z MACV zagrał na dawnym pianoforte, jednak na sesję wybrał ulubione sześciooktawowe, angielskie pianino marki Kemble, przestrojone do 430 Hz (w takim stroju gra orkiestra).

fot. okładka albumu

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej (MACV)pierwszy w Polsce zespół muzyki dawnej został założony w 1957 roku. Jego członkowie postawili sobie za cel popularyzację nowo odkrytych zabytków muzyki polskiej. W 1961 roku muzycy ci stali się członkami-założycielami Warszawskiej Opery Kameralnej.

MACV odbyło szereg tournée zagranicznych i uczestniczyło w prestiżowych festiwalach międzynarodowych. Jesienią 2019 roku, tournée po Japonii z operami W.A. Mozarta spotkało się z żywiołowym przyjęciem publiczności oraz recenzentów. Sukcesem okazał się również występ w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Wiener Musikverein w kwietniu 2022 roku.

W 2019 roku orkiestra rozpoczęła współpracę z osobowościami muzyki jazzowej: Krzysztofem Herdzinem, Andrzejem Jagodzińskim, Marcinem Maseckim, Leszkiem Możdżerem – co zaowocowało cyklem Jazz z MACV z koncertami i nagraniami o niespotykanej wartości interpretacyjnej.

*****

Jazz z MACV – cykl wydawnictw płytowych, który łączy w sobie elementy jazzu i muzykę dawną, dając świeże spojrzenie na muzykę klasyczną.

Muzyka z tej serii to improwizacja, która często opiera się na materiale muzycznym Bacha czy Mozarta, ale bardzo twórczo go rozwija, nadając utworom nowy kształt. Dla muzyków orkiestrowych to otwarcie na niestandardowy język jazzowy i elastyczne podejście do zapisu jest doświadczeniem ubogacającym i inspirującym.

Na rynku płytowym dostępna jest również pierwsza płyta z cyklu Jazz z MACV: Krzysztof Herdzin.

 

Jedna odpowiedź do ““Jazz z MACV” – Marcin Masecki. Seria wydawnicza Warszawskiej Opery Kameralnej”

Leave a Reply