Kinga Rutkowska z nowym singlem “Neonowa noc” [RECENZJA]

“Neonowa noc” to trzeci singiel Kingi Rutkowskiej. Autorem tekstu jest Marek Dutkiewicz, natomiast muzykę stworzył Marcin Nierubiec.

Neonowa noc” to klasyczna propozycja, która w podtekście nawiązuje do lat 90. Jej piosenkowa forma jest dosyć wyraźna, a ładnie poprowadzona melodyka sprawia, że szybko absorbuje uwagę słuchacza. Ważne miejsce w takich utworach zajmuje refren, w którym to Kinga Rutkowska mogła pokazać swoje niemałe umiejętności wokalne. Doskonałe rozwiązania harmoniczne oraz cała konstrukcja muzyczna, to wynik współpracy wokalistki z kompozytorem Marcinem Nierubcem. Każdy kto zna jego twórczość, wie czego może spodziewać się po tej piosence.

fot. materiały prasowe

Przykładnie zaprezentowany utwór opiera się na żywym brzmieniu (pianino, gitara basowa, perkusja, ale też starannie zaaranżowane smyczki) oraz emocjonalnym podejściu artystki, która w angażujący sposób przedstawiła nam pewną historię. Ta została określona słowami, które napisał ceniony autor tekstów – Marek Dutkiewicz. Wszystko więc w wyraźny sposób uzupełnia się ze sobą, co jest niewątpliwym sukcesem, jeśli chodzi o “Neonową noc“. Kompozycja, tekst, interpretacja, ale także zaangażowanie emocjonalne budzi podziw. Tym bardziej, że Kinga dysponuje niebanalną, wręcz bardzo charakterystyczną barwą głosu.

Krój tej propozycji jest trochę niedzisiejszy, brakuje w niej czegoś bardziej aktualnego muzycznie, ale nie umniejsza to jej głębokiemu urokowi. Taka twórczość również jest nam potrzebna, bo budzi sentyment, rodzi skojarzenia z czymś, co już kiedyś słyszeliśmy. Ten powrót do czegoś klasycznego, czystego kompozycyjnie jest wart naszej uwagi. Miejmy nadzieję, że taka kontynuacja własnej działalności muzycznej, rozkwitnie w przyszłości czymś równie ciekawym. “Neonowa noc” jest więc dla tych, którzy tęsknią za niewspółczesnym, a przy okazji niebanalnym wyrazem artystycznym (choć sama realizacja przystaje do naszych czasów).

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Od najmłodszych lat pokazuje, że muzyka jest dla niej najważniejsza. Stale rozwija swój warsztat wokalny i stawia sobie coraz więcej wyzwań. Kinga Rutkowska, uczestniczka „Szansy na Sukces” udowadnia, że trzymając się obranych celów, można zrealizować każde swoje  marzenie. Wydaje swój trzeci singiel zatytułowany ,,Neonowa noc”, który jest nowym rozdziałem w życiu artystki.

Kinga jest osobą pełną energii, otwartą na nowe doświadczenia. W 2020 roku  wyśpiewała wyróżnienie w programie “Szansa na sukces”, w odcinku z Haliną Frąckowiak. Wyróżnienie przyczyniło się do powstania autorskich utworów.

W grudniu 2020 roku wydała debiutancki singiel – ,,Jak na imię masz”. 14 lipca 2021 roku światło dzienne ujrzał drugi singiel artystki – ,,Otwieram drzwi”. Kinga współtworzyła tekst wspólnie z songwriterką Mariką, a muzykę z Adamem Rybakiem, u którego również zrealizowała nagranie studyjne. Przez kolejne dwa lata artystka tworzyła nowe utwory, oraz rozpoczęła współpracę z Markiem Dutkiewiczem i Marcinem Nierubcem. Efektem tej współpracy jest utwór ,,Neonowa noc”, którego premiera odbyła się 29 marca 2023 roku na wszystkich platformach streamingowych.

-Piosenka jest o oczekiwaniu pozytywnych zmian. Częstokroć nie spodziewamy się momentu, gdy mogą spaść one na nas lawinowo. Gdy przyspiesza cały świat, ciało rozpiera energia i niewytłumaczalny entuzjazm. Obraz życia zmienia się diametralnie i nabiera nowych, żywych barw i odcieni, i w moim odczuciu nie ma już odwrotu. Następuje świadome przebudzenie i otworzenie oczu na nowy dzień, nowy początek. Ten utwór jest moim nowym początkiem!

Utwór doczekał się teledysku. Klip został nakręcony nad Wisłą w Płocku przez Piotra Korytowskiego. Teledysk zachwyca pięknym krajobrazem i pomysłowością. Utwór został zrealizowany w sierpeckim Studio Klon u Andrzeja Kamińskiego.

Kinga nauczyła się przezwyciężyć strach, choć nie zawsze było to dla niej łatwe. W wieku 18 lat została mamą. Wówczas wiele osób z jej otoczenia wpływało negatywnie na samoocenę wokalistki i zaburzało jej pewność siebie. Kinga jednak nie poddała się i stale realizowała swoje marzenia.

Artystka jest magistrem w zakresie sztuki wokalnej. Na co dzień uczy śpiewu i angażuje się charytatywnie pomagając innym. Jej twórczość została doceniona przez publiczność i media. Artystka była gościem programów takich jak : Cafe Piosenka, Ludzie z Mazowsza, Pytanie na śniadanie, Teleexpress muzyczne odkrycia Marka Sierockiego.

Z pewnością utwór ,,Neonowa noc” nie jest ostatnim autorskim utworem wokalistki. Artystka podkreśla, że proces tworzenia jest procesem niezwykle ekscytującym i na pewno do niego powróci już niedługo.

 

fot. materiały prasowe

 

Leave a Reply