Kult z utworem “Arahja”. Teledysk po 35 latach od premiery albumu “Spokojnie”!

Kult świętuje 41-lecie działalności. Tym razem sięgamy do albumu “Spokojnie” – i kawałka “Arahja”, który po wielu latach doczekał się klipu.

fot. materiały prasowe

Słowa zostały zainspirowane podróżami Kazika do Berlina Zachodniego, gdzie mieszkał wówczas Sławek Pietrzak, wówczas członek Kultu, za kilka lat – wydawca. Berlin był miastem podzielonym murem, część wschodnia różniła się diametralnie od erefenowskiego zachodu. Metafora domu podzielonego murem, ponad trzydzieści lat po zjednoczeniu Niemiec, żyje już także własnym życiem – odnosi się do podziałów politycznych, społecznych, nawet rodzinnych. Ten tekst, jeden z najmocniejszych w historii Kultu, jest zarazem jednym z najbardziej wyrazistych i najchętniej przywoływanych w dorobku kapili i samego Kazika.

Kompozycja brzmi nieco monumentalnie – za sprawą organów Hammonda i kościelnych dzwonów rozbrzmiewających na początku i końcu. Elementu psychodelicznego dodaje natomiast solówka gitarowa, nieco w duchu Pink Floyd, stworzona przez Sławka Pietrzaka.

Arahja“, choć obecna na niemal każdym KULTowym koncercie, nigdy nie doczekała się teledysku. W jubileuszowym, 41. roku istnienia Kultu i po ponad 35 latach od premiery “Spokojnie” przedstawiamy Wam wideoklip. Składają się na niego niepublikowane wcześniej materiały archiwalne.

 

Kult świętuje 41-lecie działalności. Posłuchaj utworu “Do Ani”

Jedna odpowiedź do “Kult z utworem “Arahja”. Teledysk po 35 latach od premiery albumu “Spokojnie”!”

Leave a Reply