Kult świętuje 41-lecie działalności. Posłuchaj utworu “Do Ani”

 KULT świętuje XLI-lecie działalności. Ich twórczość to potężny rozdział historii polskiej muzyki i coś, co zna każdy z nas. Tym razem sięgamy ponownie do albumu “Posłuchaj to do Ciebie” – i kawałka “Do Ani”.

fot. Adam Staśkiewicz

Ten utwór powstał z miłości – i to miłości prawdziwej, czyli tej łączącej Kazika z Anią. Ania, wówczas Kamińska, mieszkała w Toruniu – poznała swojego przyszłego męża przypadkiem, przez wspólnych znajomych podczas wizyty Kazika w tym mieście. Powoli rodząca się relacja była później właściwie związkiem na odległość – Kazik przyjeżdżał regularnie do Ani i wracał pociągami. Legenda głosi, że tekst “Do Ani” powstał właśnie podczas jednej z tych podróży, podczas łamiącego serce powrotu, choć Kazik w “Białej Księdze” autorstwa Wiesława Weissa przyznaje, że nie pamięta dokładnie okoliczności powstania słów.

Pamięta za to okoliczności powstania muzyki – podczas jam sessions, które odbywał z muzykami Kultu i nie tylko w roku 1984. Wspólne granie z między innymi Piotrem Wieteską i Jackiem Szymoniakiem zaowocowało specyficzną kompozycją – najpierw nieco swingującą, potem mocną, rockową.
Utwór ukazał się pierwotnie na singlu. W roku 1992, gdy wydano kompaktową reedycję albumu “Posłuchaj to do Ciebie”, wszedł w jego skład.

 

Kult świętuje XLI-lecie działalności. Posłuchaj utworu “Hej, czy nie wiecie”

Jedna odpowiedź do “Kult świętuje 41-lecie działalności. Posłuchaj utworu “Do Ani””

Leave a Reply