Kult świętuje 41 lecie działalności. Posłuchaj utworu “Po co wolność”

KULT obchodzi w tym roku świętuje 41 lecie działalności. W tym tygodniu sięgamy  do utworu “Po co wolność” z albumu “Kaseta”, wydanego po raz pierwszy w roku 1989.

Dla Kazika to jeden z najważniejszych tekstów w życiu. Dla fanów – stały punkt każdego niemal koncertu.

fot. Adam Staśkiewicz

Po co wolność” powstał w roku 1985, jeszcze w składzie Kultu z Piotrem Wieteską i Jackiem Szymoniakiem, ale nie mógł ukazać się na żadnej wcześniejszej płycie. Tekstu nie przepuściła komunistyczna cenzura – i trudno się dziwić, wszak traktuje o ustroju totalitarnym, skupionym wokół kultu jednostki. Analogii do PRL i bratniego Związku Radzieckiego aż nadto, więc „Wolność” funkcjonowała tylko na koncertach.

Kazik miał rodzinę za granicą – w Wielkiej Brytanii, doświadczył też nieudanej emigracji (wyjechał na Wyspy, ale wrócił po kilku miesiącach). Na emigracji próbował też szczęścia Piotr Morawiec (i też po paru miesiącach powrócił). Poczucie izolacji w komunistycznym kraju było dojmujące i wyraz temu Staszewski dał w tekście.

Po co wolność” to kompozycja Janusza Grudzińskiego, ale w wersji albumowej wykonał ją skład z Rafałem Kwaśniewskim i Piotrem Falkowskim – którzy pojawili się w zespole na krótko, na zaledwie kilka miesięcy, ale uczestniczyli w nagraniach „Kasety”. Kwaśniewski krótko potem założył jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów – Elektryczne Gitary.
„Po co wolność” to jeden z bardziej charakterystycznych kawałków Kultu. Jego punkowa energia niesie publiczność od ponad 30 lat.

Kult z utworem “Arahja”. Teledysk po 35 latach od premiery albumu “Spokojnie”!

Jedna odpowiedź do “Kult świętuje 41 lecie działalności. Posłuchaj utworu “Po co wolność””

Leave a Reply