Krzysztof Cugowski & Cross. Wznowienie albumu “Podwójna twarz”

Jedyny album wrocławskiej formacji Cross z Krzysztofem Cugowskim powraca po czterdziestu latach tym razem na płycie CD.

Znakomite rockowe tematy, bezkompromisowe solówki i potężny głos Krzysztofa Cugowskiego. To ważny, choć nieco zapominamy rozdział w historii polskiego rocka i jeden z ciekawszych epizodów w solowej karierze lubelskiego wokalisty tuż przed jego powrotem do Budki Suflera.

Cross narodził się pod koniec 1980 roku z inicjatywy Krzysztofa Cugowskiego i perkusisty Ireneusza Nowackiego. Skład dopełnili gitarzysta Krzysztof Mandziara i basista Roman Tarnawski.

fot. materiały prasowe

Członkiem okazjonalnym był pianista Wojciech Jaworski. Muzycy proponowali odważny, inspirowany anglo-amerykańskim rockiem repertuar ze sporą domieszką bluesa, kontestując rodzimy pop i muzykę estradową. Pod koniec 1981 roku w studiu Polskich Nagrań w Warszawie Cross zarejestrował część materiału na swój debiutancki longplay „Podwójna twarz”. Autorami piosenek byli Cugowski, Mandziara oraz Romuald Lipko. Stan wojenny pokrzyżował jednak plany wydawnicze i koncertowe grupy. W kolejnych latach zespół powrócił do aktywności, lecz nie zdołał osiągnąć oczekiwanej przez muzyków popularności. Ostatecznie longplay ukazał się dopiero w 1984 roku, już po zakończeniu działalności zespołu.

Podwójna twarz” ukazuje się po raz pierwszy na płycie kompaktowej w oficjalnej edycji, zremasterowana z oryginalnych taśm z archiwum Polskich Nagrań. Do podstawowego materiału dołączono trzy nagrania radiowe zrealizowane w grudniu 1982 roku w trakcie ostatniej studyjnej sesji zespołu. W książeczce esej autorstwa Łukasza Hernika i archiwalne zdjęcia. Reedycja ukazuje się w ramach współpracy partnerskiej między GAD Records i Polskimi Nagraniami / Warner Music Poland.

Premiera – 24.03.2023.

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply