ATAN z premierowym utworem “Abnormal Load”!

“Abnormal Load” to nowy, tym razem instrumentalny utwór zespołu ATAN.

fot. Ondro Bires

“Skomponowałem ten utwór w tym samym czasie, co album “Ugly Monster”, natomiast nagrany został nieco później. Za miks i mastering odpowiada również Max Morton.” – jak informuje lider zespołu Andrzej Czaplewski i dodaje:

“Tytuł utworu podejrzałem, stojąc w korku na autostradzie i czytając napisy na autach, lubię się rozglądać wokół i chłonąć otoczenie. Mijał mnie potężny samochód, który przewoził dźwig, no i miał napis “Abnormal Load”, więc pomyślałem, że to fajny tytuł do 17 minutowego utworu bo też jest Abnormal tylko muzyczne. W utworze występują cztery różne tempa, bardzo dużo podziałów rytmicznych nieparzystych jak 5/8, 11/8, 9/8 i wiele zmian tonacji.

*****

ATAN to zespół prog metalowy z Londynu, założony w 2020 roku przez Andrzeja Czaplewskiego – gitarzystę i kompozytora oraz Claudię Moscoso – wokalistkę i autorkę tekstów. Claudia rozpoczęła karierę muzyczną jako aktorka musicalowa występując na deskach teatrów w Ameryce Południowej, skąd pochodzi. Andrzej rozwijał swoje muzyczne doświadczenie jako członek kilku zespołów w Wielkiej Brytanii, z którymi zagrał blisko 400 koncertów, w tym trasy koncertowe w Wielkiej Brytanii i Europie.

Do współpracy z ATAN został zaproszony Jerry Sadowski (perkusja), z którym Andrzej dzielił już wspólnie scenę grając w latach 2011-2014 w pochodzącym z Cape Town (RPA) zespole The Spindle Sect, szeregi AtAn zasilił również basista Marcin Palider. W kompozycjach zespołu odnajdziemy wpływy różnych stylów muzycznych – od soulowej Sade przez prog, na tech metalowym Meshuggah skończywszy. Całość zblendowana w niepowtarzalny styl AtAn.

ATAN to intrygujące harmonie wokalne, ciężkie riffy 7 i 8-strunowych gitar, solidny groove sekcji rytmicznej, wsparty ciekawymi, nieparzystymi podziałami rytmicznymi.

Grupa debiutuje pod skrzydłami Lynx Music albumem zatytułowanym „Ugly Monster”, który ukazał się 14 września 2022 roku. Album promuje singiel „Absentee”, w którym gościnnie na instrumentach klawiszowych zagrał Derek Sherinian, znany m.in. z zespołów: Dream Theater, Sons Of Apollo, Planet X. Dereka można też zobaczyć w teledysku do utworu „Absentee”. Producentem teledysku jest Przemysław Wszebor Bernacki, który wyprodukował kilka klipów dla zespołu Porcupine Tree, m.in. słynną „Bonnie The Cat”. Miksem i masteringiem „Ugly Monster” zajął się Max Morton, producent znany chociażby z produkcji ostatnich trzech albumów grupy „Jinjer”.

 

“Nasze zainteresowania sięgają wielu gatunków muzycznych” – ATAN [WYWIAD]

Leave a Reply