Piotr Rogósz i Panowie Artyści – “Słuchaj starszych” [RECENZJA]

Nasz ocena

Piotr Rogósz i Panowie Artyści wydali album zatytułowany “Słuchaj starszych”. Najłatwiej określić materiał na tej płycie jako poezję śpiewaną, ale z bluesowo-rockowym zacięciem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą recenzją tego wydarzenia.

Recenzja płyty “Słuchaj starszych” – Piotr Rogósz i Panowie Artyści (2022)

Już sama nazwa grupy Piotr Rogósz i Panowie Artyści brzmi poważnie. Jeśli dodamy jeszcze do tego tytuł albumu “Słuchaj starszych”, to już w ogóle wydawać się może, że mamy do czynienia z projektem nadmiernie patetycznym. Nic z tych rzeczy. Zespół pod dowodzeniem Piotra Rogósza (autor słów i muzyki), stworzył bezpretensjonalnie efektowny zestaw utworów, w których ukrył kilka ciekawych przemyśleń, gdzieniegdzie puszczając do słuchacza oko.

Od strony muzycznej dostaliśmy więc projekt odpowiednio wyważony emocjonalnie, swobodnie płynący na brzmieniu gitarowym (gitary akustyczne i elektryczne) i oparty na gustownie ociosanym, a przy tym mądrym słowie. Piotr Rogósz nie przemądrza się, raczej chwyta słowa, konstruując z nich treściwe myśli, które można określić jego osobistą poezją.

Żywa forma poszczególnych propozycji wydaje się oczywista, a co najważniejsze bardzo naturalna. Czuć w tym luz i swobodę wyrażania się poprzez taką materię muzyczną. A ta leży niedaleko inspiracji rockowo-bluesowych, co nadaje jej należytej wytrawności. Znajdziemy w tym jednak odpowiednią przystępność, dzięki czemu całości słucha się po prostu bardzo dobrze.

Warto zwrócić uwagę na nieco mocniejsze kompozycje, które pojawiają się pomiędzy łagodniejszymi “przyśpiewkami” (oczywiście bez trywializacji), bo to one podnoszą wartość muzyczną całego wydarzenia. Do nich należy solidnie prezentujący się w rockowej stylistyce utwór “O życiu” i równie sprawnie zaprezentowany, pod wieloma względami najciekawszy na płycie – “O niezwykłym“. Płynące gdzieś w oddali słowa “bądź uważny”, “bądź cierpliwy”, “bądź wytrwały” itd. pozostawiają po sobie wyraźny ślad, dodatkowo podbity świetnym zgraniem instrumentów (oprócz gitar pojawia się bas i perkusja). Doskonała robota.

Wskazane propozycje dekonstruują strukturę całości, uciekając od skojarzeń z poezją śpiewaną, choć takie kawałki też znalazły tutaj swoje miejsce (“O szacunku“). W tych momentach dowodzenie przejmuje akustyczne brzmienie, będące jakby znacznie bliżej słuchacza. Urzeka też lekko country’owy koloryt muzyczny, który wraz z przekazem nabiera faktycznego sensu (“O czasie“).

Bez silenia się na poważne stylizacje artystyczne powstają czasem projekty, które niosą w sobie dużo dozę autentyczności, ale też opierają się na niewątpliwym zawodowstwie, co pozwala traktować je całkowicie poważnie. Dlatego album “Słuchaj starszych” zasługuje na naszą uwagę. Raz całkiem na serio, innym razem nieco mniej, ale zawsze z dużym ukłonem w stronę publiczności. Trzeba posłuchać, warto zrozumieć.

Łukasz Dębowski

 

Piotr Rogósz i Panowie Artyści z albumem “Słuchaj starszych”. Posłuchaj singla “O sumieniu”

Leave a Reply