Daniel Grupa prezentuje nowy singiel. Posłuchaj utworu “STRACHY” [RECENZJA]

10 marca miała miejsce premiera najnowszego utworu pianisty Daniela Grupy – “STRACHY”. Singiel dostępny jest w serwisach cyfrowych.

Daniel Grupa powraca w znakomitej formie, czego dowodem jest jego nowy utwór “STRACHY“. Właściwie tą kompozycją twórca otwiera nowy rozdział w swoim życiu artystycznym, choć tak naprawdę znajdziemy w niej wszystko to, za co zdążyliśmy pokochać jego muzykę. “STRACHY” to wyrafinowanie, głęboka wytrawność, ale też namiastka uniwersalizmu, dzięki któremu odbiorca z łatwością odnajdzie w nich własne emocje. Już tytuł sugeruje nam, jakie uczucia kryją się w tym utworze, jednak sama forma kompozycji niczego nam nie narzuca. I choć jest ona nieco mroczna, jednocześnie staje się niezwykle lekka, nie przytłaczając nas w żaden sposób swoim kolorytem muzycznym.

fot. Tola Studio

Daniel Grupa potrafi zadbać o drobiazgi, które tworzą indywidualny charakter jego kompozycji, dlatego niebywałą przyjemność sprawia odkrywanie różnych detali. Artysta kolejny raz pokazał, że potrafi wyważyć precyzję wykonawczą z urzekającą wrażliwością, stąd jego muzyka wciąż pozwala bez żadnych przeszkód odnaleźć w niej własną, całkowicie ludzką przestrzeń. To nie jest coś odrealnionego, niedostępnego dla słuchacza. Ten utwór staje się wręcz odbiciem naszych przeżyć, może właśnie lęków, ale płynących w stan uspokojenia. Zapewne każdy odbiorca dostrzeże w “STRACHACH” coś innego, bardziej osobistego, bo też o to w tym wszystkim chodzi.

Bez silenia się na coś wielkiego, powstają rzeczy ponadczasowe, bo taka też jest twórczość Daniela Grupy. Ten uniwersalny język jest po prostu piękny. Trzeba posłuchać, żeby zrozumieć.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Właśnie mijają dwa lata od dość zaskakującego debiutu Daniela Grupy i jego solowego albumu “Zanim nadejdzie noc“, który ukazał się pod naszym patronatem medialnym. Zaskakującego, bo płyta była przez wiele tygodni jednym z najlepiej sprzedających się albumów w salonach sieci EMPiK, ukazała się również w Japonii i w Niemczech, a teledysk zrealizowany do utworu “BURZA“, zobaczyło prawie sto tysięcy osób.

Teraz na platformach streamingowych zadebiutowały “STRACHY“. Napisany na fortepian solo, pełen niepokoju, zmuszający do refleksji i nad tym, co jest dla każdego z nas najważniejsze. Odnajdziemy w nim dźwięki inspirowane muzyką Skrabina, Arvo Parta czy też Nilsa Frahma.

Fortepian w wykonaniu Daniela Grupy zawsze nas zaskakuje, swoją oryginalnością, paletą barw i melodyką. Jego muzyka bywa czasem bolesna, co znaczy, że nie pozostawia nas obojętnych. Nagrania zostały zrealizowane w jednym z najpiękniejszych miejsc nagraniowych RecPublica Studios. Za miks i mastering utworu odpowiedzialny jest Jacek Miłaszewski.

Daniel Grupa to pianista i kompozytor, który po wielu latach współpracy z  artystami polskiej sceny muzycznej, wrócił do pisania muzyki teatralnej i filmowej (“Stara kobieta wysiaduje – reż. Grzegorz Bral, “Gusła” – reż. Grzegorz Bral, “Dzień w którym umrę” – reż. Grzegorz Lipiec, “Grun de Berg. Wyzwanie” – reż M. Olechnowski i M. Malinowski). Jest też zapalonym wspinaczem, i kiedy tylko nie koncertuje z recitalem fortepianowym, spotkać go można w Sokolikach, w Tatrach a zimą w karkonoskich lodospadach.

Słuchaj utworu “STRACHY” w serwisie Spotify.

 

fot. okładka singla

Leave a Reply