“Biec” Tańki Szafraniec, czyli kolejna odsłona projektu “MOZAIKA AKUSTYCZNIE”

17 marca odbyła się premiera singla Tańki Szafraniec zatytułowanego “Biec” w wersji akustycznej, nagranego podczas live sesji zrealizowanej w malowniczym miejscu, pośród mazowieckich łąk i lasów.

“Biec” opowiada o tęsknocie za wolnością, bliskością natury i rozgwieżdżonym niebem. Nieprzypadkowo jego premiera odbywa się tuż przed pierwszym  dniem wiosny, za którą już wszyscy tęsknimy.

Tańka Szafraniec między 20 a 22 kwietnia zagra koncert podczas festiwalu  showcasowego Next Fest w Poznaniu. Jest to festiwal i konferencja polskiej  branży muzycznej łącząca środowisko muzycznego show biznesu od muzyków  po wytwórnie, dziennikarzy i organizatorów polskich festiwali.

fot. Rafał Rudzki

Tańka będzie jedną z reprezentantek stołecznych artystów wytypowaną przez organizatorów. Next Fest otwiera muzyczny sezon 2023 roku jako następca festiwalu Spring Break, przerwanego przez pandemię Covid.

*****

Warto przypomnieć, że pierwsza solowa płyta Tańki Szafraniec, wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów, jest silnym głosem niezależnej artystki. “Mozaika” to pełna barw mieszanka muzyczna: od big-beatu po alternatywny pop-rock. Tutaj synthy łączą się z poezją, mocny wokal spotyka gitarowe brzmienie, a „ejtisowy” beat porywa do tańca. “Mozaika” jest kolażem kobiecych i karuzelą emocji. Płyta ukazała się 1 października 2021 roku.

Producentem albumu “MOZAIKA” jest Tomasz (Harry) Waldowski – perkusista zespołu LemON, producent albumów m.in. Renaty Przemyk, Skubasa, Chłopcy Konta Basia.

Płytę “MOZAIKA” współtworzyli – Michał Szafraniec (Mrozu), Kacper Stolarczyk (Zakopower), Tomasz Świerk (LemOn), Maciej Matysiak (Bitamina, Vito Bambino).

W maju 2022 Tańka koncertem z utworami z debiutanckiego albumu wygrała LIGĘ ROCKA czyli największy na Dolnym Śląsku festiwal dla zespołów rockowych i metalowych, odbierając nagrodę z rąk jury w składzie: Tomasz Organek, Tomasz Kasprzyk(Antyradio), Maciej Karbowskiego (Tides From Nebula).

Przez lata śpiewała w chórkach, wykonywała covery, a własne piosenki pisała do szuflady. Współpracowała z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. Zbigniewem Wodeckim, Dorotą Miśkiewicz, Kasią Cerekwicką, Krzysztofem Cugowskim, Wojtkiem Cugowskim czy Dodą, Paullą, pracowała na scenie programów X Factor, Must Be The Music, KFPP w Opolu, Sylwestrowa noc przebojów, Teatrem Telewizji.

Debiutancki album “Mozaika”, niesie poczucie wolności, zatrzymuje w pędzie i zatapia w refleksji, a innym razem porywa do tańca.

Mozaika muzycznie nawiązuje do lat 60′, 70′ i 80′. – Od lat uwielbiałam big-beat, Karin Stanek, Alibabki czy twórczość Czesława Niemena. Śpiewałam chwytające za serce ballady – mówi Tańka. – Ale w środku drzemał temperament, który domagał się by jednak mniej grzecznie pomuzykować.

Na płycie znalazły się zatem autorskie piosenki artystki i trzy utwory napisane do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. To faktycznie mozaika emocji i dźwięków – opowieści o ludziach i własnych przeżyciach: od szczęśliwego Teraz i tu stworzonego z zapisków po narodzinach syna, po Przemijam powstałego w momencie życiowego kryzysu. Od big-beatowego Biec po erotyk Pochyl się miły nade mną ubrany w elektroniczne brzmienia.

Mozaika” Tańki Szafraniec to niezależny głos kobiety afirmującej codzienność z jej różnymi odcieniami.

 

Leave a Reply