Krzysztof Komeda Trzciński w Polskim Radiu

17 marca odbędzie się premiera wydawnictwa „KRZYSZTOF KOMEDA TRZCIŃSKI W POLSKIM RADIU”. Wszystkie osiem płyt z nagraniami wybitnego pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, wydawane oddzielnie w latach 2014-2019, trafią teraz do sprzedaży razem.

Krzysztof Komeda Trzciński był jedną z najważniejszych postaci początków ery jazzu w Polsce. Jego obecność na jazzowej scenie w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia wywarła trwały ślad na stylu, który później nazwano polską szkołą jazzu.

W ciągu piętnastu lat swojej muzycznej aktywności (zmarł tragicznie w kwietniu 1969 roku) Komeda skomponował też muzykę do ponad pięćdziesięciu filmów polskich i zagranicznych. Zaczął od szkolnej etiudy Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą”, komponując potem muzykę do niemal wszystkich filmów tego reżysera wyprodukowanych w Polsce i zagranicą, powstałych za życia kompozytora, łącznie z „Rosemary’s Baby”. Zatytułowana „Sleep Safe and Warm” kołysanka z tego filmu na stałe weszła do kanonu najwspanialszej światowej muzyki filmowej.

Pierwsza płyta z serii „Krzysztof Komeda w Polskim Radiu” została przygotowana w Agencji Muzycznej w roku 2014. Od tamtego czasu ukazało się osiem albumów, ostatni w połowie roku 2019. To duża część nagrań, jakich Krzysztof Komeda dokonał w studiach Polskiego Radia, w latach 1952-1967, bądź które zostały zarejestrowane przez Polskie Radio w czasie festiwali Jazz Jamboree. Na ostatniej płycie, symptomatycznie zatytułowanej „Suplement”, znajduje się niezwykle ciekawa, prawie półgodzinna rozmowa, którą Magdalena Konopka przeprowadziła z Artystą w roku 1967.

Wielkie zainteresowanie twórczością Krzysztofa Komedy Trzcińskiego i niezwykła popularność jego płyt wydawanych przez Polskie Radio stały się impulsem do przygotowania w Agencji Muzycznej Polskiego Radia specjalnego wydawnictwa – zestawu zawierającego wszystkie osiem płyt serii „Krzysztof Komeda w Polskim Radiu”.

Leave a Reply