Kilka miesięcy temu narodziło się nowe przedsięwzięcie, jakim jest NEXT FEST Showcase & Conference. Poniżej można znaleźć czwarte, finałowe ogłoszenie artystów i artystek premierowej edycji poznańskiego eventu.
Organizatorzy i organizatorki NEXT FEST Showcase & Conference obiecali, że w programie wydarzenia znajdzie się ponad 110 artystów i artystek. Słowa dotrzymali. Tym razem to już koniec tajemnic – znamy wszystkie nazwiska. Poznajcie kolejnych artystów i artystki zasilających skład NEXT FEST Showcase & Conference.
Nosowska na NEXT FEST Showcase & Conference zaprezentuje swój premierowy materiał. Jedna z najbardziej charyzmatycznych i odważnych artystek rodzimej sceny muzycznej nowy album zapowiada m.in. singlem Larum. Krążek będzie następcą świetnie przyjętej płyty Basta z 2018 roku. W 2023 roku bez najmniejszych wątpliwości można określić Julię Pietruchę jako jednoosobową instytucję funkcjonującą w obrębie sceny popowo-folkowej i będącą jej czołową postacią. Od chwili premiery znakomicie przyjętego albumu Parsley artystka udowodniła, że ma konkretną wizję siebie i własnej twórczości. Renesans, piąty album studyjny Sorry Boys, ukazał się w listopadzie 2022 roku i z miejsca podbił serca fanek i fanów zespołu. Krążek wprowadza nowy wątek muzyczny w historii grupy. Nowym wydawnictwem zespół nieustannie udowadnia, że jest jedną z najciekawszych formacji na polskiej scenie alternatywno-popowej. Kilka miesięcy temu Tomasz Makowiecki zachwycił przejmującą piosenką Nie ma nas, w której usłyszeliśmy Katarzynę Nosowską. Później pokazał nam kawałek Warszawa Wschodnia, historię o zdradzie i stopniowym oddalaniu się. Tym samym Makowiecki dał znać, że jego nowa płyta, następca Moizmu z 2013 roku, jest już w drodze.
Czołowi przedstawiciele rodzimej elektroniki, których potencjał został dostrzeżony i doceniony poza granicami kraju. KAMP! to marka już niemal kultowa, która – zgodnie z zapowiedzią członków zespołu – wyrusza w swoją ostatnią podróż. Jakub Skorupa to utalentowany muzyk z Gliwic, którego muzyka porusza i wzrusza. Jego debiutancki longplay Zeszyt pierwszy to album-soundtrack. Melodie utworów przesycone są klimatem miejsca, a teksty poruszają ważne tematy dotyczące miłości, tęsknoty i ludzkich emocji. Jego kawałek Pakuję Walizę zrobił w zeszłym roku sporo szumu na TikToku. Dawid, Artysta, a właściwie Dawid Szymański, przygodę z muzyką zaczął bardzo wcześnie. Najpierw zaintrygowała go gitara, dziś jednak w centrum jego zainteresowań jest zdecydowanie hip-hop. Młody raper potrafi z lekkością i odwagą łączyć w swoich piosenkach różne muzyczne tropy. Daria ze Śląska to kolejna perła w koronie Jazzboy Records, wytwórni, która ma szczególność słabość (a może i nosa?) do artystów i artystek dla wrażliwców. Oszczędny pop otulony marzycielsko-melancholijnym anturażem to dyscyplina, w której Daria ze Śląska bije się o miejsca medalowe.
1988, czyli Przemysław Jankowiak, otrzymał w tym roku Paszport Polityki w kategorii “Muzyka Popularna”. To jeden z najbardziej intrygujących producentów na polskiej scenie muzycznej. Jego brzmienie łączy w sobie wpływy różnych gatunków, takich jak hip-hop, trap i elektronika. Oprócz solowej działalności, znamy go między innymi z duetu Syny czy ze współpracy z Brodką Znany z zespołów Snowman i Myslovitz Michał Kowalonek oraz producent, performer i kompozytor muzyki filmowej Miro Kępiński pracują obecnie nad wspólną płytą, której premiera planowana jest na wrzesień 2023 roku. Przedsmak mogliśmy usłyszeć już w zeszłym roku. Singiel projektu KĘPIŃSKI >|< KOWALONEK zatytułowany Dom to historia o radzeniu sobie ze stratą, ubrana w urzekającą, minimalistyczną formę. Już dawno nazwa żadnego polskiego zespołu tak mocno nie kontrastowała z jego twórczością. Duet Spokój serwuje nam niepokojącą odsłonę elektronicznego popu, w którym ogromną rolę odgrywają wbijające się do głowy teksty, pozostawiające słuchacza z obszernym zestawem przemyśleń i pytań. Trójmiejski duet producentów i DJów, którzy w autorskiej wizji muzyki elektronicznej przemycaja elementy jazzu czy krautrocka. Jazxing we wspaniały sposób nawiązują do nurtu Balearic beat, rozbudowując go o elementy zaczerpnięte z innych, nierzadko bardziej wymagających estetyk, przy czym nie zatracając tanecznego charakteru swojej twórczości, czego dowodem jest znakomity, debiutancki longplay Pearls Of The Baltic Sea.
Ania Leon jest tą artystką, która jedną nogą stoi na scenie alternatywno-popowej, lecz drugą pewnie wchodzi do zaciemnionego klubu. Łezki, jej debiutancki album wydany nakładem Kayaxu, jest powiewem świeżości jeśli chodzi o krajowy elektropop i nie tylko. Ścieżki Pawła Swiernalisa i Michała Kmieciaka wielokrotnie przecinały się w trakcie ich muzycznych podróży. Tym razem artyści postanowili połączyć siły pod szyldem projektu KRYSZTAŁY, za którym kryje się niesamowicie liryczny i porywający swoją chwytliwością elektropop. Pozbawione ograniczeń, pełne emocji brzmienie porusza zarówno serca, jak i nogi. Małe Miasta to jeden z najbardziej wyrazistych (i najmocniej niedocenianych?) polskich projektów na scenie hip-hopowej powraca w pełnej krasie. Holak i Jordah tworzą mieszankę eklektyczno-wybuchową, która spotkała się z aprobatą całkiem licznej grupy słuchaczy szukających kompromisu między awangardowym rapem, a alternatywo-popowym podejściem do muzyki. Paweł Klimczak jako Naphta porwał się na przedsięwzięcie łączące niełatwe oblicza elektroniki ze słowiańską quasi-folkową duchologią, czego efektem stało się nadspodziewanie taneczne brzmienie o głębokim znaczeniu i wyraźnie zaznaczonym rodowodzie.
W ciągu ponad dwóch dekad swojego istnienia zespół Carnal zdobywał uznanie dzięki odważnemu brzmieniu i łączeniu różnych metalowych stylistyk, dopełnionych mocnymi riffami. Na koncie mają pięć albumów studyjnych, które zostały przyjęte bardzo pozytywnie przez fanów. Ola Myszor, podpisująca się jako huskie, to utalentowana piosenkarka i autorka piosenek, zaczynała tworzyć swoje piosenki już w wieku 9 lat. Ostatnio eksperymentuje z indie popem i indie rockiem. Na co dzień połowa duetu Kwiat Jabłoni, chłopiec z gitarą o czarującym spojrzeniu i ujmującym głosie. Jak sam mówi, bliskie są mu elektroniczne brzmienia spod znaku Bonobo czy Kiasmos. Takiego Jacka Sienkiewicza jeszcze nie znacie. Rezydująca w Poznaniu Yana Couto przedstawia własną wizję fortepianowego brzmienia pozbawionego zarówno sztampy, jak i gatunkowej powściągliwości. Arcyprzyjemne, marzycielskie dźwięki, które sprawiają, że wokół robi się cieplej i jakby przytulniej.
Coś dla fanek i fanów rocka psychodelicznego czy post metalu. Zespół Yantra łączy bowiem w swoich kawałkach rozmaite gatunki. Oprócz wymienionych, usłyszycie u nich także wątki stoner rockowe. W 2023 roku wydali EP-kę zatytułowaną Sociopathways, eklektyczny zbiór intrygujących kawałków, łączących się w dopracowane, spójne dzieło. Duet Krzewy odkrywa piękno akustycznej muzyki i minimalistycznych aranżacji, które przenoszą słuchacza w świat subtelnych emocji i intymnych przeżyć. Ewa Zaborowska, autorka tekstów i melodii, wraz z producentem muzycznym Pawłem Sulewskim tworzą historie inspirowane naturą, codziennymi zdarzeniami i szukają piękna w prostocie. Córy to żeński duet wokalno-producencki, który łączy soulowe wokale z hip hopowymi bitami, tworząc nostalgiczny klimat lat 90. Ich debiutancki album Idziemy po swoje oraz EP-ka Babie Lato zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność i środowisko dziennikarzy muzycznych. Arek Kłusowski to jeden z najciekawszych polskich artystów funkcjonujących na pograniczu popu i alternatywy. Znakomicie przyjmowane single i udane płyty to jednak rozgrzewka – Arek Kłusowski wciąż bierze rozbieg, by wskoczyć do pierwszej ligi polskiej muzyki.
OZI to artystka, która zaskakuje nie tylko pięknymi, autorskimi kompozycjami, ale przede wszystkim niepowtarzalnym wokalem. Debiutancki materiał OZI to zbiór utworów, które powstały na przestrzeni ostatnich lat. Opowiadają o rozterkach dnia codziennego, zmaganiach z oceną, chandrą, ale też o akcentach radosnych związanych z przyjaźnią i miłością. Zespół, który zaraża swoim optymizmem. Od momentu powstania w 2021 roku, Swayzee szybko zdobyli serca słuchaczy dzięki szczeremu podejściu i melodyjnym kawałkom. Ich muzyka to żywiołowy mix rocka i disco, który sprawia, że ciężko usiedzieć w miejscu. W słowniku Ełmi mniej znaczy więcej. Rozmarzona gitarowa alternatywa, muśnięta tu i ówdzie refleksami nowej fali i incydentalną elektroniką, jest dźwiękową ilustracją dla pełnej emocji lirycznej narracji. Muzyka Ełmi potrafi chwycić za serce od pierwszego odsłuchu i rezonować w nim przez długi czas. Julia Rover zabiera nas w sentymentalną podróż do neonowych lat 80. Syntezatorowe brzmienie to środowisko naturalne dla wokalistki obdarzonej wyrazistym, choć subtelnym głosem. Jej twórczość to z jednej strony marzycielski powrót do przeszłości, zaś z drugiej dynamiczny i przebojowy elektropop.
Jeśli pamiętacie ją jako dziewczynę z gitarą to… prędko zapomnijcie (choć twierdzi, że nadal nią jest). Na przestrzeni lat mijających od debiutu, Sonia Pisze Piosenki dojrzała lirycznie i brzmieniowo, i zdaje się, że znalazła pomysł na siebie. Dziś artystka prezentuje własną wizję współczesnej quasi-popowej alternatywy, w której pobrzmiewają zarówno echa shoegaze’u, jak i dream popu. Kama Salach to artystka, która w swojej muzyce łączy z pozoru sprzeczne elementy: subtelność i moc, delikatność i energię. Jej jazzowe czy alt-popowe utwory emanują wrażliwością i odwagą, a jednocześnie są pełne zacięcia i pasji. Niedawno zadebiutowała solową płytą pod skrzydłami wytwórni Kayax. Urokliwa wizja popowo-alternatywnej muzyki gitarowej spełnia się w brzmieniu Mark & the Boomers, zespołu, który umiejętnie łączy gatunkowe kontrasty i pokoleniowe gusta. Uniwersalność twórczości podkarpackiej formacji odzwierciedlają piosenki równie chwytliwe, co dopieszczone w każdym calu, w których pobrzmiewają fascynacje rockiem ostatnich kilku dekad. Duet Vyspa nie zamierza się w niczym ograniczać. Dominujący w ich twórczości elektroniczny anturaż zgrabnie łączy się z gitarowymi riffami, dając wielobarwny, dźwiękowy kolaż i znakomite pole do wokalnych popisów.
*****
NEXT FEST jest naturalnym spadkobiercą dorobku Spring Breaka, jednego z najważniejszych festiwali showcase’owych i konferencji, które odbywały się w Polsce. Główna myśl przyświecająca nam, organizatorom i organizatorkom tego wydarzenia, to stworzenie jak najlepszej przestrzeni i warunków do możliwie jak największego spotkania przedstawicieli i przedstawicielek szeroko rozumianej branży muzycznej naszego kraju i nie tylko. A jeśli już się spotykać, to oczywiście przy akompaniamencie koncertów. NEXT FEST powstał z potrzeby integracji i chęci współpracy, dlatego m.in. debiutujący artyści i artystki mają szansę dzielić sceny z najbardziej rozpoznawalnymi postaciami rodzimej fonografii. Z kolei część konferencyjna ma pełnić funkcję platformy do poznawania się, dzielenia się wiedzą, wymiany doświadczeń, analizy trendów i networkingu. NEXT FEST to przede wszystkim okazja do spotkania się z ludźmi i muzyką, która ich łączy, niezależnie od tego, czy jest to praca w tej samej branży, czy życiowa pasja. Nie bez powodu wydarzenie odbywa się wiosną – wierzymy, że w ten jeden kwietniowy weekend w Poznaniu narodzi się wiele pomysłów i przyjaźni, a to wszystko między koncertami najciekawszych artystów i artystek w Polsce.