Tomek Wachnowski prezentuje nowy singiel “Bo jak Cię mam zapomnieć”

Na tegorocznej płycie “Wachnowski forever” znajdą się znane utwory Tomka Wachnowskiego, ale nagrane na nowo. Pojawią się na niej także dwie premierowe propozycje. Artysta zaprosił do współpracy gitarzystę – Jacka Królika. Nowym singlem promującym to wydarzenie został utwór “Bo jak Cię mam zapomnieć” z gościnnym udziałem Magdy Piskorczyk.

“Mija 30 lat od wydania “Śniegowic”… Szmat czasu… Dużo się wydarzyło i zmieniło od tamtych dni. Piosenki tworzone w latach 80., w bolesławieckim pokoiku otoczonym rzeczywistością PRL-u i w 90., na chicagowskich poddaszach… Płyta nagrana i wydana dzięki energii i pomocy przyjaciół…

“Wachnowski forever” to nie jest podsumowanie czy pożegnanie. Mam jeszcze trochę planów i zamierzam je zrealizować. Dla siebie i dla Was.

fot. okładka płyty

“Wachnowski forever” to spotkanie stricte gitarowe. Do współpracy zaprosiłem Jacka Królika, którego znam z “tamtych” czasów, bo wcześniej nie dane nam było gitar skrzyżować. A te piosenki powstawały przy gitarze, na gitarę i przy gitar towarzystwie powinny przebywać. Ta płyta to powrót sentymentalny, ale też emocjonalny krok do przodu. Myślę, że się w tym razem odnajdziemy. Na pewno w jednym te płyty są podobne. Ta dzisiejsza także powstaje dzięki energii i pomocy ludzi, którzy ciągle we mnie wierzą. Płytę dedykuję Jowicie.” – Tomek Wachnowski

*****

Magda „Magic” Piskorczyk to wielokrotnie nagradzana wokalistka i multiinstrumentalistka. Trzykrotnie nominowana do nagrody polskiej branży fonograficznej FRYDERYK. Dwukrotna półfinalistka najważniejszego konkursu bluesowego w świecie INTERNATIONAL BLUES CHALLENGE w Memphis, Tennessee (USA). Ośmiokrotna bluesowa wokalistka roku (2003, 2004, 2006, 2009, 2011, 2012, 2013 i 2020). We Francji nazwana „la voix noire et au costume blanc” (czarny głos w białym kostiumie).

Śpiewająca dojrzałym, niskim, „czarnym” głosem, gra na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afro-amerykańskiej i afrykańskiej. Aranżuje i komponuje, regularnie koncertuje ze swym zespołem, była gościem wielu festiwali międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Anglii, Szwecji, Norwegii, na Węgrzech, we Francji, USA czy na Tajwanie.

Wydała 6 płyt, usłyszeć na nich można m.in. Michała Urbaniaka, wirtuoza harmonijki z Memphis Billy Gibsona czy Slidin’ Slima ze Szwecji.

Magda została wokalistką 2022 roku według portalu Twój Blues.

*****

Tomek Wachnowski to autor, kompozytor, gitarzysta, piosenkarz. Autor i wykonawca “słynnych” “Śniegowic” i piosenki do Asterixa – “Ona nie widzi mnie”. Bywał w różnych miejscach i z różnymi ludźmi. Trzykrotnie brał udział w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Dwa razy w koncertach “Krainy łagodności” a w 1999 roku w koncercie “Premiery” gdzie wykonał swoją kompozycję pt. “Byłoby miło”. Utwór spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem opolskiej publiczności oraz dziennikarzy, w głosowaniu lokalnych ośrodków telewizyjnych zajął II miejsce.

Na mapie jego kariery równie ważne są Warszawa, Kraków, Opole, Olsztyn, Chicago, Pekin, Dublin, Ateny, Melbourne czy Śniegowice, które najprawdopodobniej nie występują na żadnej mapie, ale często można spotkać ludzi, którzy noszą je w sercu.

“Mam szczęście do ludzi otwartych i hojnych, dzięki spotkaniom z nimi staję się lepszy, a czasem mądrzejszy. Swoje piosenki śpiewałem od zawsze, przeważnie sam, ale czasem z zespołem, lub u boku tych, których lubię z wzajemnością. Takie kontakty pomagają zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi.”

 

Leave a Reply