Synth-popowa podróż do “Oslo”. Jacek ER prezentuje nowy singiel [RECENZJA]

“Oslo” to nowa propozycja Jacka ER, znanego z zespołu Anotherland. W utworze płynącym na ciepłym synth-popowym pulsie usłyszeć można wokalistkę Felę. Do piosenki powstał teledysk.

Nowy singiel zatytułowany “OsloJacka ER to chyba najbardziej nostalgiczna opowieść, ale tworząca pewną muzyczną całość z poprzednimi utworami artysty. Słychać, że twórca ma swój styl i podąża wyraźnie obraną drogą artystyczną, która już w jakimś sensie go definiuje. I bardzo dobrze, bo akurat kierunek przez niego obrany jest bardzo spójny z jego charyzmą. Tak więc właściwie ukształtowana forma na potrzeby tego projektu jest już wartością samą w sobie. Wciąż słychać w tym echa lat 80., ale koncepcja związana z aranżacją i produkcją jest całkowicie świeża. To po prostu utwór będący na wysokim poziomie realizacyjnym.

fot. okładka singla

Synth-pop nadal stanowi podstawę twórczych dokonań artysty, choć poprzez naznaczenie ich ładnie określoną emocjonalnością, nie staje się zbyt mechaniczny w tak zdefiniowanej przestrzeni muzycznej. Niemałym zaskoczeniem było nagranie duetu wokalnego, bo trzeba przyznać że ten pierwiastek kobiecy, który dodała Fela ma tu swoje znaczenie, szczególnie gdy śpiewają razem – “my tacy sami, pod niebem tych samych gwiazd. I tacy sami, jakby nie było nas”. Warto odnaleźć sens tytułowego “Oslo“, bo tak naprawdę dotyczy ono każdego z nas. Właściwie ujęte słowa doskonale uzupełniają się z nieco zimnym (nastrojowym), ale melodyjnie poprowadzonym brzmieniem.

Warto przy tej okazji dodać, że Jacek ER posiada zdolność pisania łatwo przyswajalnych, przebojowych, a jednocześnie głębokich w swej wymowie piosenek. Najlepszym tego przykładem jest właśnie ten utwór. Taka historia ma chyba realne szanse pozostać z nami na dłużej.

*****

Oslo to trochę podróż w głąb duszy. Chcieliśmy tym utworem pokazać, że tak naprawdę każdy z nas – bez względu na to iloma ludźmi się otacza na co dzień – jest w pewnym sensie samotny. Ta samotność niejednokrotnie zionie z człowieka jak czarna dziura i nie bardzo wiadomo, co z nią zrobić.
Pomysł wydania wspólnego numeru z Felą powstawał już kilka lat temu, ale potrzebowaliśmy czasu na znalezienie takiej przestrzeni muzycznej, w której obydwoje będziemy czuć się dobrze. Wreszcie znaleźliśmy i to dość daleko, bo we Francji. Tutaj ogromne ukłony w stronę producenta utworu. Anthony tak naprawdę jako pierwszy powołał ten numer do życia.

*****

JACEK ER to pseudonim artystyczny wokalisty, songwritera i producenta muzycznego Jacka Reczyńskiego – szerszej publiczności znanego jako lider zespołu Anotherland, z którym działa nieprzerwanie od 2013 roku. Niesiony własnymi potrzebami artystycznymi oraz chęcią eksplorowania nowych dla siebie przestrzeni muzycznych, postanowił wraz z początkiem 2021 roku rozpocząć pisanie swojej autorskiej opowieści. Solowo artysta zadebiutował w lipcu 2021 roku utworem “W słońcu”. W kwietniu 2022 poznaliśmy jego kolejny singiel – “Mała Wiosna”. Teraz przyszedł czas na “Oslo”.

Słuchaj “Oslo” w serwisach cyfrowych: https://e-muzyka.ffm.to/jacekeroslo

 

Leave a Reply