AdriatiQ prezentuje debiutancki singiel. Posłuchaj utworu “Headspace” [RECENZJA]

“Headspace (We Are Lost In This World)” to pierwsza odsłona autorskiego projektu Adriana Dwornickiego, tworzącego jako AdriatiQ. Utwór powstał we współpracy z OS.SO pod opieką wytwórni Delphy Records.

W utworze “Headspace” AdriatiQ zabiera nas do swojego świata, trochę odrealnionego, ale pełnego refleksji, które na klimatycznym tle połyskują czymś ważnym. Artysta wysyła nam sygnał, mający oznajmiać, co dla niego jest ważne w tak skonstruowanym przekazie. Jak mówi sam Adrian: “nie wystarczy tylko patrzeć, żeby dostrzegać, nie wystarczy słuchać, żeby usłyszeć. Należy zadać sobie pytanie, czy tak jak mówi podtytuł utworu, jesteśmy zagubieni na tym świecie i czy w ogóle potrafimy się odnaleźć?”. Sens wydaje się dosyć oczywisty i choć został zamknięty w angielskich słowach (niestety), potrafi skłaniać do przemyśleń.

fot. materiały prasowe

Od strony czysto muzycznej dostaliśmy rozbudowaną formę artystyczną, w której ważne miejsce zajmują detale. To one stanowią o szlachetności samej kompozycji. Do nich należy zaliczyć żywe brzmienie instrumentów – pianina, skrzypiec i perkusji, ładnie zespalające się z elektroniką, która przenosi nas w nieco inne rejony muzyczne (skojarzenia z latami 80.). Całość jednak bardzo delikatnie promienieje, nie tworząc zbyt ciężkiej konstrukcji, która naładowana wieloma elementami mogłaby stać się trudna do przyswojenia.

Udało się więc zbudować odpowiedni klimat, ale też wyzwolić pewnego rodzaju napięcie emocjonalne, które trzyma słuchacza do samego końca trwania utworu. W zmaterializowaniu różnych pomysłów wspomogła Adriana niezwykle utalentowana, mająca duże wyczucie muzyczne – OS.SO.

Subtelność, która spowija kompozycję przekłada się więc na jej odbiór, jednocześnie dobrze układając się z delikatnym głosem artysty. Trzeba przyznać, że jego specyfika wokalna jest bardzo charakterystyczna, a więc nie na tyle szeroka, by AdriatiQ mógł odnaleźć się w każdej sytuacji muzycznej. Dlatego budzi podziw umiejętne wyszukanie formy, która będzie do niego pasowała, ale również stanie się emocjonalnym wyznacznikiem tego, co na dzień dzisiejszy jest dla Adriana Dwornickiego interesujące. Także warto docenić jego debiutancki singiel, który być może otworzy mu dalsze możliwości rozwoju i pokaże, że kierunek, który obrał – choć nie jest łatwy – kiedyś przyniesie mu uznanie.

*****

Jak do tej pory Adrian Dwornicki (AdriatiQ) ograniczał się tylko do śpiewania i nagrywania coverów, którymi dzieli się na swoim w serwisie YouTube, gdzie liczba nagrań zbliża się do magicznej liczby 400 coverów.

Przyszedł jednak czas i odpowiednia pora na autorski projekt zatytułowany “Headspace“, który powstawał w kooperacji z wytwórnią Delphy Records. Dzięki tej współpracy była szansa na pracę ze wspaniałą artystką, Zuzanną Ossowską (OS.SO), dzięki której powstała muzyka do debiutanckiego singla i która pomogła w pisaniu tekstu.

AdriatiQ to Adrian Dwornicki, urodzony w Orwellowskim roku 1984, debiutant na rynku muzycznym, jednak mający muzykę we krwi od wielu lat. Od najmłodszych lat uzdolniony muzycznie (wokalnie). Swój warsztat wokalny budował zupełnie sam w zaciszu domowym, śpiewając utwory swoich ukochanych artystów i idoli, takich jak: Thomas Anders, Kim Wilde, Dieter Bohlen, Celine Dion, Bonnie Tyler i wielu innych. Kochający ponad wszystko, brzmienie lat 80-tych.

Adrian Dwornicki jest człowiekiem kultury w szerokim wymiarze i rozumieniu nie tylko w sferze muzycznej, ale i w sferze historii, organizując liczne wydarzenia w ramach idei Europejskich Dni Dziedzictwa w 2016 roku uzyskał wyróżnienie od Narodowego Instytutu Dziedzictwa za wkład w organizowanie różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w ramach EDD pod szyldem założonego w 2013 roku, Wortalu Otmuchowskie zabytki i osobliwości. Za swoją działalność odznaczony w 2019 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

fot. okładka singla

Leave a Reply