Album laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej

W tym roku ukazał się album z II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej wydany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W listopadzie rozpoczął się także nabór do kolejnej edycji tego konkursu.

Jest to unikatowy album z nagraniami utworów polskich kompozytorów w wykonaniu laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który odbył się w 2021 roku. Główną ideą organizowanego od 2019 roku wydarzenia jest popularyzowanie dorobku polskiej twórczości kompozytorskiej zwłaszcza odkrywanie tej mniej znanej, często zapomnianej lub wręcz na nowo odzyskiwanej dla świadomości odbiorców.

W II edycji Konkursu uczestnicy mogli budować swoje programy z utworów 56 kompozytorów, tworzących od początku XIX wieku do czasów obecnych. Uczestnicy wybierali więc spośród utworów m.in. Grażyny Bacewicz, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Lipińskiego, Witolda Lutosławskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Władysława Żeleńskiego i wielu innych.

*****

Warto podkreślić, że na płycie znalazły się również światowe premiery fonograficzne – utwory Miłosza Magina i Henryka Pachulskiego.

Kwartet smyczkowy (1957) Miłosza Magina – to jego młodzieńcza kompozycja do tej pory niewykonywana, która przed konkursem pozostawała wyłącznie w archiwach rodzinnych. Nuty do tego utworu pozyskane zostały od córki kompozytora pani Margot Magin. Rozpisania partytury z rękopisu podjął się m.in. zespół Kwartet smyczkowy op. 1. A. Dzięki temu nagranie utworu dostępne jest w sieci (streaming z konkursu) oraz na płycie a zapis nutowy trafił do kilkunastu zespołów kameralnych, które włączyły ten nieznany wcześniej utwór do swojego repertuaru.

I Sonata op. 10 oraz cykl Phantastiche Märchen op. 12. to kompozycje Henryka Pachulskiego – polskiego kompozytora, który jako Polak żyjący i tworzący w Rosji zawsze propagował polską muzykę. Niestety odległość geograficzna zatarła w Polsce pamięć o tym wielkim pianiście i kompozytorze. Instytut podjął starania o przywrócenie jego twórczości w ramach Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, jak również poprzez swój program własny Białe plamy – muzyka i taniec przeznaczony dla badaczy, działając tym samym komplementarnie na polu muzykologicznym i wykonawczym (artystycznym).

Podwójny album z nagraniami utworów polskich kompozytorów w wykonaniu laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej dostępny jest na platformach streamingowych m.in. Spotify, Apple Music, Tidal, Deezer, Amazon Music. Nowe opracowania oraz unikalne interpretacje kompozycji są kolejnym ważnym etapem popularyzacji spuścizny polskich kompozytorów.

*****

Więcej informacji na temat naboru do kolejnej edycji konkursu można znaleźć tutaj: https://konkursmuzykipolskiej.pl/

 

Leave a Reply