Michał Madajczyk prezentuje debiutancki singiel. Posłuchaj utworu “Satelity”! [RECENZJA]

“Satelity” to debiutancki singiel, świetnie zapowiadającego się Michała Madajczyka. Utwór powstał, m.in. we współpracy ze Stefanem Czerwińskim (Muchy, Terrific Sunday).

Michał Madajczyk oficjalnie rozpoczął działalność solową, niezwykle wymownym utworem “Satelity“. Od strony muzycznej zwraca uwagę lekka rytmika gitarowa (dobra robota Stefana Czerwińskiego), opatulona nieprzesadnie rozbudowaną aranżacją, przez co propozycja ma alternatywny, raczej niszowy klimat. Ładnie określona melodyka sprawia jednak, że łatwo się do niej przekonać, bo przez nią kompozycja ma całkiem angażujący wydźwięk. Oprócz gitar pulsacyjnej płynności dodają jej zawodowo podprowadzone syntezatory, co w ogólnym rozrachunku wypada zdecydowanie na korzyść tej piosenki.

fot. materiały prasowe

Nie oddalamy się jednak dalej niż do lat 90. (klip także nawiązuje do tego okresu), choć całość nie ma sztywnych ram zamykających ten kawałek w określonym gatunku. Ważnym czynnikiem wpływającym na odbiór ma produkcja, która przypomina, że to utwór stworzony we współczesności, bez kompleksów określający styl Michała. Artysta jest także wokalistą, który nie stara się w nadmierny sposób eksploatować głosu, a raczej próbuje ubarwiać kompozycję swoim przekazem. W tym wszystkim ważna staje się więc opowieść, bezpośrednio zwracająca uwagę na to, w jaki sposób dziś żyjemy (“Pozawijani w ładowarek kable, śpimy zawsze blisko gniazdek“). Nie da się więc ukryć, że warstwa liryczna jest nie tylko bardzo ważna, ale również umiejętnie rozbudowana poprzez trafne i niebanalne metafory (“Słowa rzucamy jak w kasynie kości, chociaż nie grać jest prościej“).

Satelity” to całkiem udany, nowy początek Michała Madajczyka i choć sama forma kompozycyjna jest trochę za mało wyeksponowana, to porusza należytym wykonaniem, przekazem i brzmieniem, które ucieka od typowych skojarzeń. Niewiele tu klasyki, a więcej prób poszukiwania własnej przestrzeni artystycznej, co się ceni. Pierwszy krok został już postawiony, czekamy na kolejny. Póki co, warto wrzucić sobie “Satelity” na playlistę nowych odkryć, którym warto się przyglądać.

*****

Satelity” to próba ujęcia codzienności oraz doświadczeń własnych autora w uniwersalnym przekazie, w którym większość odbiorców prawdopodobnie znajdzie przynajmniej kawałek siebie. Obserwujemy, komentujemy, podglądamy, diagnozujemy w internecie, śpimy blisko gniazdek. I choć to zbiór prawd równie oczywistych, co niewygodnych, sposób ich podania sprawia, że trudno się z nimi nie zgodzić, a nawet utożsamić.

Melodyczne gitary elektryczne, w których specjalizuje się Stefan Czerwiński, nadające muzycznego pędu syntezatory, wciągająca opowieść i zostający w głowie refren. Takie właśnie są “Satelity“. Równie nowoczesne, co nawiązujące do muzycznych tradycji lat 90., z aktualnym komentarzem w warstwie tekstowej.

Nad miksem oraz masteringiem singla czuwał Marcin Pater (Runforrest, Clock Machine), który obok duetu Madajczyk / Czerwiński jest również współproducentem utworu. Premiera singla odbyła się 26 października 2022 roku.

*****

Michał Madajczyk to debiutant. Na stałe mieszka, tworzy i pracuje w Poznaniu. Z muzyką, która stanowi ważny element jego życiowej układanki, związał się zawodowo w roku 2016 zakładając studio nagrań i rozwijając swoje umiejętności w kierunku realizacji dźwięku. Gitarzysta, wokalista, autor tekstów, producent, współautor muzyki, którą tworzy razem ze Stefanem Czerwińskim (Muchy, Terrific Sunday). W roku 2021 debiutował z autorskim materiałem na scenie, występując w poznańskim klubie Tama oraz w Ostrowskim Centrum Kultury.

W dotychczasowych nagraniach i podczas koncertów, obok Stefana Czerwińskiego, towarzyszyli mu również poznańscy muzycy, Piotr Jaraszkiewicz (Przybył, Hubert Tas & The Small Circle), Paweł Kosicki (Lombard), Marcin „Mały” Górny (Poluzjanci, Natalia Kukulska) oraz Adam Stasiński.

Teraz debiutuje z materiałem studyjnym, a pierwszy singiel jaki prezentuje to „Satelity”.

Posłuchaj utworu “Satelity” na platformach streamingowych: https://ffm.to/MichalMadajczykSatelity

 

Jedna odpowiedź do “Michał Madajczyk prezentuje debiutancki singiel. Posłuchaj utworu “Satelity”! [RECENZJA]”

Leave a Reply