Arkadiusz prezentuje utwór “Uśpieni” [RECENZJA]

Arkadiusz Borzdyński, wokalista występujący jako ARKADIUSZ, zaprezentował singiel „Uśpieni” – utwór retro, ale w nowoczesnej odsłonie.

“Uśpieni” to już kolejny singiel Arkadiusza, ale pierwszy, który pokazuje jego wyraźniejsze postrzeganie tego, co na dzień dzisiejszy staje się dla niego interesujące w muzyce. W zobrazowaniu jego wizji artystycznej pomógł mu producent muzyczny – Swiernalis, co było bardzo dobrym posunięciem, bo to on nadał lekko alternatywnego sznytu całości, nie pozwalając jej wpaść w popową próżnię. Styl retro (popu) nie jest może nadmiernie wyeksponowany, ale dodaje on smaczku samej kompozycji, która dzięki temu nie razi banałem i przewidywalnością. Zwraca więc uwagę szybki puls elektro w vintage’owym stylu oraz wysuwająca się na pierwszy plan nienachalna rytmika.

fot. materiały prasowe

Całość została osadzona we współczesnym, świeżym brzmieniu, tworzącym indywidualny ton tej propozycji. Nic nie mogłoby się udać, gdyby nie opisowy charakter opowieści zawartej w tekście (słowa napisał sam Arkadiusz). Zgrabnie uchwycone refleksje nie zostały zamknięte w jakiejś oryginalnej poetyce, ale bronią się narratorskim charakterem wypowiedzi. To deskrypcyjna specyfika dodająca wartości całej propozycji.

W ogólnym odniesieniu “Uśpieni” są zbyt sterylni jak na retro, ale na pewno utwór prezentuje się bardzo dobrze. Arkadiusz ma określone zamierzenia względem swojej twórczości i to należy docenić. Tym bardziej, że jest to spójne z nim samym – od teledysku po wizualną stronę całego projektu włącznie z ubraniem. Takie przeniesienie minionych czasów do współczesności ma swój unikalny koloryt. Elegancki pop. Tak trzymać.

*****

Ubiera się i śpiewa jak z lat 50. XX wieku. Finalista „Szansy na Sukces” mówi, że dziś ludzkość „błądzi we mgle”.

 Kocham wszystko co retro. Nie tylko ubrania, swój retro rower i muzykę, ale także i przede wszystkim relacje międzyludzkie. Te prawdziwe, namacalne relacje w stylu „retro”, czyli bez sztucznej bariery pod postacią np. smartfonów czy mediów społecznościowych. Te kwestie poruszam w najnowszym utworze – mówi ARKADIUSZ o singlu pt.: „Uśpieni”, który od 31 października dostępny jest na wszystkich platformach streamingowych.

Utwór „Uśpieni” powstał we współpracy z wytwórnią muzyczną Delphy Records i jest zapowiedzią mini albumu – „RetroSpekcja”. Do współtworzenia piosenki zaproszony został producent muzyczny Swiernalis, z kolei za tekst i warstwę melodyczną odpowiadał sam ARKADIUSZ. Wokalista w utworze nawiązuje do uczucia samotności oraz trudności, z jakimi borykają się ludzie w dzisiejszych czasach, w kwestii budowania więzi i relacji z innymi osobami.

Żyjemy w świecie przesytu technologii, borykamy się z samotnością, trudno jest nam wyjść z domów, oderwać się od smartfonów, a już na pewno otworzyć się przed drugim człowiekiem” – tłumaczy Borzdyński. – Ludzie w obecnych czasach błądzą jak we mgle, jakby byli… uśpieni. – mówi.

*****

ARKADIUSZ, właściwie Arkadiusz Borzdyński, to 29-letni wokalista z Warszawy, aktor, choreograf, tancerz i wirtuoz pianina. Występował w takich musicalach jak „Gorączka Sobotniej Nocy” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, „Jesus Christ Superstar” w Teatrze Rampa w Warszawie, „Pretty Woman” w Teatrze Muzycznym w Łodzi czy „West Side Story” w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

– Scena to mój drugi dom, spędzam na niej bardzo dużo czasu – głównie  w teatrze muzycznym, gdzie wcielam się w role. Jednak wychodzenie do ludzi z własną twórczością, to dla mnie zupełnie inny wymiar – mówi artysta. – Tu już nie zakładam żadnej maski. Podaje jak na dłoni swoje teksty, własną wrażliwość. Ten rodzaj relacji z publicznością jest nie do zastąpienia – dodaje.

*****

Uśpieni” to nie pierwszy singiel ARKADIUSZA. Na początku marca 2022 artysta opublikował piosenkę pt.: „Klepsydra”, do której powstał także autorski teledysk. Arkadiusz jest również właścicielem studia wokalnego Czarno na Białych, w ramach którego rozwija przyszłe pokolenie wokalistów.

 

Leave a Reply