Muzaman i Verø w utworze “Odliczam” [RECENZJA]

Muzaman zaprezentował nowy singiel “Odliczam”, który zapowiada jego premierową EP “niceguy”. W utworze gościnnie pojawiła się Verø.

Nie da się ukryć, że Muzaman posiada ściśle określoną wizję artystyczną, co w czytelny sposób ukazuje jego kolejna propozycja. Nowy singiel zapowiada premierową EPkę artysty, na której usłyszymy kilku gości, w tym Verø. To ona w sposób charakterystyczny dla siebie zaznaczyła swoją obecność w niezwykle energetycznym, jakościowo dopracowanym utworze “Odliczam”. Dzięki jej obecności kompozycja nabiera mroczniejszego wydźwięku, który określa też mocno wkręcający się w podświadomość tekst. Sama forma użycia słów wydaje się bardzo czytelna i pomimo nieskomplikowanego przekazu, staje się wykładnią tego jakże ciekawego utworu.

fot. Grzegorz Sipior

Właściwie to jedna z takich propozycji, która napędza się sama – drum’n’bassowy podkład dostarcza kompozycji konkretnej dynamiki. Muzaman ukazał więc całość w sposób niezwykle zręczny i świadomy, a to nie stwarza żadnego dyskomfortu w zrozumieniu i odbiorze takiej twórczości. Nie ma w tym niezwykle oryginalnych rozwiązań, bo artysta czerpie ze sprawdzonych wzorców, jednak jego interpretacja takiej muzyki staje się w każdym momencie przekonująca. Syntetyczne brzmienie nie uwypukla tendencyjnych uwarunkowań, a sięgnięcie do beatbox’u staje się w tym przypadku po prostu interesujące. Na pewno ważna staje się obecność wspomnianej już wcześniej, jakże charyzmatycznej Verø, która przełamuje pewną konwencjonalność projektu. “Odliczam” to dobra zapowiedź mini albumu Muzomana, mającego dryg do tego, co w takiej muzyce wartościowe. Do tego ciekawość podsyca przebojowy charakter najnowszej propozycji. Krótko mówiąc – jest dobrze, czekamy na więcej.

*****

Utwór jest osadzony w mroczniejszym klimacie niż poprzedni materiał i sugeruje, czego możemy spodziewać się po nadchodzącej EP. Singiel porusza dosadnie motyw śmierci, jednak sama konwencja od strony produkcji muzycznej pozostała taka sama jak przy poprzedniej EPce. Artysta połączył beatbox z elektronicznym brzmieniem synthów w drum’n’bassowej odsłonie i tego również możemy oczekiwać po całości, która ukaże się w 30 urodziny autora, czyli 01 października 2022.

Oprócz Verø na mini albumie “niceguy” usłyszymy Alicję Sobstyl (znana z takich projektów jak Artificialice oraz Klawo), Krapka (Krapka; Koma) i Katye Stelmaschuk oraz Pryksona Fiska. Za mix i master całego materiału odpowiada Hubert Torzewski.

*****

Muzaman, czyli Przemysław Fryc to beatboxer, liveactowiec i producent muzyczny rocznik 92, pochodzący z Lubelszczyzny. Muzyką zajmuje się od 2008 roku, kiedy to zainteresował się beatboxem i od tego czasu ma na koncie kilkaset koncertów zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Ponadto wziął udział w wielu bitwach beatboxowych, co przyniosło mu między innymi tytuł mistrza kraju w kategorii 2vs2 w duecie z Hwootchem jako NiceGuys. Na swoim koncie ma EP “Sztuki audiowizualne”, wydaną w lutym 2022, a już 1 października tego roku ukaże się jego drugie EP, czyli “niceguy”. Jego liveact spina ze sobą elektroniczne brzemienia wymieszane z beatboxem w drum’n’bassowej odsłonie.

Słuchaj utworu “Odliczam” w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/MuzamanOdliczam

 

fot. Grzegorz Sipior

Leave a Reply