MAN’ iek z nowym utworem “Mój dom” [RECENZJA]

„Mój dom” to najnowszy singiel zespołu MAN’ iek, który otwiera ich kolejny etap drogi artystycznej. Utwór zapowiada także trasę koncertową grupy za oceanem.

MAN’ iek coraz bardziej umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością, czego potwierdzeniem jest nowy utwór zespołu zatytułowany “Mój dom“. Stąd w ich premierowym singlu odnaleźć można niesłabnącą siłę bluesa, ale też namiastkę muzyki etno. Za to forma kompozycji podana została w nowoczesnej odsłonie, dzięki czemu nie dostaliśmy zbyt archaicznych elementów, które mogłyby być trudne do przyswojenia w dzisiejszej rzeczywistości. Panowie wiedzą, w jaki sposób zaprezentować własne rozwiązania artystyczne, tak żeby klasyczne odniesienia umiejętnie korespondowały z nowymi, bardziej przystępnymi elementami (świetna aranżacja i produkcja).

fot. materiały prasowe

Zaskoczeniem jest udział gościa, wnoszącego w ten utwór trochę własnej energii. Zaproszenie wokalisty i muzyka – Roberta Cesarza (Robura) zrodziło dodatkowy koloryt, którym ta propozycja się mieni. Warto też zwrócić uwagę na lekkość kompozycyjną, opartą na umiejętnym wyodrębnieniu, a potem ponownym zespoleniu w jedną całość wszystkich instrumentów. Nie mamy niepotrzebnego mocowania się z jakże oryginalna formą i robieniem czegoś na siłę. Utwór posiada także sporo przestrzennego brzmienia, co wprowadza większą swobodę odbioru. “Mój dom” to propozycja, która niesie ze sobą konkretny przekaz (tutaj wiąże się z Chicago). W takiej odsłonie staje się ona jednak bardziej uniwersalna, bo przecież “noszę w sobie dom, jedyny jaki znam”. To nie tylko utwór dla koneserów gatunku. Warto sprawdzić.

*****

Dom to nasze wspomnienia, dzień dzisiejszy z wszystkimi radościami i smutkami a także nasze marzenia…

MAN’ iek (Tomek Szczęsny/Marian Macioł/Paweł Szczubiał) to autorski projekt, spojrzenie na świat w bluesowym wymiarze i współczesnej estetyce.

Tomasz Szczęsny, muzyk gitarzysta, producent muzyczny. Paweł Szczubiał, muzyk, akustyk i studyjny realizator. Marian Macioł wokalista, muzyk i akustyk.

Robur (Robert Cesarz), muzyk, tekściarz, wokalista związany z chicagowską sceną rockową i alternatywną.

Klip do utworu powstał w Chicago – to niezwykłe polskie miasto w USA. Miasto, piękne i magiczne, w które szczególnie dużo wsiąkło polskiego potu i łez… Miasto, w którego murach wielu naszych rodaków zamknęło swoje personalne porażki, ale też i sukcesy, rozczarowania, zaskoczenia i marzenia…”.

*****

Man’ iek definiuje bluesa w nowym wymiarze i robi to w sposób charakterystyczny, nowatorski i przebojowy, zmieniając estetykę wyrazu klasycznych form, zaskakuje, ale pozostaje sobą. To mocny przekaz i oryginalny wrażliwy vibe.

Słuchaj utworu “Mój dom” w serwisach streamingowych: https://e-muzyka.ffm.to/maniekmojdom 

 

Leave a Reply