NEODYM prezentuje nowy utwór “Criminal Minds” [RECENZJA]

“Criminal Minds” to najnowszy utwór Patrycji Neodym, występującej jako NEODYM, który powstał we współpracy z Bartkiem Szczęsnym (Rebeka).

Umiejętne przeniesie klimatu lat 80. do współczesności nie jest takie proste, jeśli nie posiada się na to konkretnego zamysłu. Dlatego utwór “Criminal Minds” zaskakuje starannie zakreśloną ideą, która w poruszający sposób odnosi się do specyfiki tamtych czasów, przy jednoczesnym zachowaniu świeżości i wytrawności związanej z dzisiejszymi rozwiązaniami muzycznymi. Należycie zobrazował to Bartosz Szczęsny, który nie tylko odpowiedzialny jest za kompozycję, ale także za mix i mastering. To on nadał kształtu tej propozycji, przy jednoczesnym podkreśleniu indywidualności jaką niewątpliwie jest NEODYM.

fot. materiały prasowe

Gdzieś pomiędzy jasno określoną formą muzyczną, na pierwszy plan wysuwa się nienachalnie brzmiący wokal artystki. Jej obecność jest znacząca, bo nadaje realnej treści temu utworowi. Właściwie to ona dostarcza mu większej istotności poprzez starannie zaznaczony przekaz, kryjący się za angielskim tekstem. W tym przypadku ważny jest także kształt pewnego komunikatu, który wokalistka stara się wysłać do słuchacza.

Nieco zmechanizowana dynamika prowadząca “Crimal Minds” sprawia, że wymiar związany z przekazem nabiera większej siły ukrytej gdzieś w podtekście, jakże doskonale skonstruowanej pod względem muzycznym kompozycji. Może brakuje punktu kulminacyjnego, jednak całość ma swój rozmach dodający esencjonalności i mocniejszej wymowy. Co ciekawe, bardziej melodyjne stają się energicznie zaprezentowane refreny, które w niezwykle ciekawy sposób przebudowują koncepcję tej propozycji. To dobry numer, który choć nie ma innowacyjnych wątków, to przykuwa uwagę słuchacza od pierwszych, mocno zaznaczonych w swym syntetyzmie dźwięków. Do tego dochodzi ładnie obudowany dramatyzm sprawiający, że chce się po prostu do niego wracać.

*****

Piosenka jest zróżnicowana i chwytliwa oraz posiada „pozytywne ostre krawędzie”, które przyczyniają się do jej wyjątkowości. Syntezatory mają lekkie brzmienia lat 80. doskonale oprawiające niepowtarzalny głos NEODYM w energetyczne melodie i gobeliny dźwiękowe. „CRIMINAL MINDS” imponuje nie tylko dopracowaną produkcją, napięciem i symultanizmem taneczności, ale porusza też poważny temat: „Piosenka jest moim osobistym protestem przeciwko przemocy prawnej ubranym w futurystyczne obrazy” – mówi Neodym. „To moja refleksja nad tym, jak bezsilna jest pojedyncza jednostka wobec orzeczeń i decyzji jurysdykcji.”

NEODYM nie obawia się w swojej twórczości pisać o poważnych problemach. Urodzonej w Polsce, mieszkającej w Niemczech artystce i kompozytorce udaje się przetworzyć ważne przesłania oraz materiał do przemyśleń w kreatywne i chwytliwe piosenki electro. W „CRIMINAL MINDS” ponownie stworzyła fuzję uczuć i sztuki współczesnej połączonej z futuryzmem, która niewątpliwie przyciągnie uwagę fanów, a także jest mocnym prekursorem jej nadchodzącego solowego albumu.

*****

NEODYM – głos, który zabiera w galaktyki magnetycznych oddziaływań. To część kosmosu. Siła przyciągania.  Niebieski szał. NEODYM śpiewa o sensie istnienia, planetarnych interakcjach oraz o międzyludzkich relacjach.

Artystka urodziła się w Wielkopolsce a dorastała na Dolnym Śląsku, lecz z powodu jej niezaspokojonej ciekawości, która była motorem napędowym, losy rzuciły ją za granicę, do Niemiec, gdzie obecnie zamieszkuje.

NEODYM wierzy w ideały, chce być neonowym światłem i swoją twórczością dawać nadzieję w lepsze jutro – bez żadnych stylistycznych ograniczeń.

Obecnie trwają prace nad solową płytą NEODYM, która ukaże się w przyszłym roku.

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply