Sony Music Poland z licencją do nagrań Krzysztofa Krawczyka. Co to oznacza?

Sony Music Poland nabyło licencję do muzycznego katalogu K&K Studio, niekwestionowanej ikony polskiej estrady i popkultury – Krzysztofa Krawczyka. W tym imponującym pakiecie nagrań znajduje się ponad 600 utworów tego artysty w tym 53 pełnych albumów.

Sony Music będzie wyłącznym zarządcą i koordynatorem obecności tych nagrań w serwisach streamingowych i mediach. Zadba o wydawnictwa fizyczne, realizowanie synchronizacji oraz kreowanie wydawnictw specjalnych.

fot. materiały prasowe

Sony Music nie po raz pierwszy wiąże się z muzyką Krzysztofa Krawczyka. W przeszłości było wydawcą między innymi kultowej płyty Krawczyk & Bregović „Daj mi drugie życie”, a także albumów „Bo marzę i śnię” czy „Duety”.  Pozyskując tak bogaty repertuar z K&K Studio, Sony Music staje się niewątpliwym ambasadorem i kuratorem spuścizny twórczej tego artysty. Teraz w jednym miejscu znajdują się zarówno wcześniejsze nagrania Krawczyka (np. „Pamiętam Ciebie z tamtych lat”, „Parostatek”, „Jak minął dzień”), jak i te nowsze („Trudno tak”, „Chciałem być” czy „Bo jesteś Ty”).

„Dziękujemy za zaufanie i ogromnie cieszymy się z nadchodzącej współpracy – mówi Dyrektor Zarządzający Sony Music w Polsce i Europie Wschodniej, Maciej Woć – a reprezentowanie tak bogatego dorobku artystycznego Krzysztofa Krawczyka przez naszą firmę jest dla nas zaszczytem. Będziemy dbać o jak najlepszą ekspozycję nagrań i albumów tego Artysty, a naszą misją będzie przybliżenie jego twórczości bardzo młodym odbiorcom. Jesteśmy przygotowani i mamy już szereg niestandardowych pomysłów na projekty, które już wkrótce będziemy komunikować.”

Nazwa K&K Studio to skrót pierwszych liter nazwisk jego dwóch właścicieli – Andrzeja Kosmali i Ryszarda Kniata. Pierwszy z nich jest autorem tekstów piosenek, publicystą, autorem książek, animatorem kultury i wieloletnim managerem Krzysztofa Krawczyka. Drugi to wybitny kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Firma K&K Studio od ponad 25 lat była głównym producentem nagrań Krawczyka. Krzysztof Krawczyk nagrał tam ponad 800 piosenek i większość swoich płyt.

Krzysztof Krawczyk to legenda polskiej muzyki rozrywkowej. Wokalista znany z głębokiego, barytonowego głosu, gitarzysta i kompozytor. Na początku swojej kariery muzycznej członek zespołów Trubadurzy i Izomorf 67. Gwiazda i laureat festiwali w Opolu i w Sopocie. Laureat 3 nagród SuperJedynek, Super Wiktora 2013, zdobywca Telekamery i 2 statuetek Fryderyka dla piosenkarza roku w 2005 i przeboju roku 2005 („Trudno tak”) oraz Złotego Fryderyka za całokształt dorobku. W czasie swojej prawie 50-letniej kariery solowej wydał 129 albumów, z których 30 otrzymało tytuł złotej płyty, a 10 platynowej. Tytan pracy, ciągle w trasie koncertowej. Sięgał po repertuar popowy, rock and rollowy, country, kolędy, muzykę religijną i muzykę biesiadną. Śpiewał po polsku, angielsku, niemiecku i włosku. Jego piosenki nadal są bardzo popularne, a utwory takie jak „Parostatek”, „Rysunek na szkle” czy „Mój przyjacielu” znają i śpiewają wszystkie pokolenia Polaków. Ludzie pokochali go za piękny tembr głosu, charyzmę sceniczną, melodyjne piosenki z pełnymi emocji tekstami. Często nagrywał z artystami młodszymi od siebie, idolami pokolenia jego dzieci (Edytą Bartosiewicz, Kasią Nosowska, Anią Dąbrowską, Muńkiem Staszczykiem, Andrzejem Piasecznym, Maciejem Maleńczukiem). Fragmenty jego utworów są nadal chętnie wykorzystywane przez hip-hopowych twórców. Znani DJ’e i producenci muzyczni podbijają YouTube czy TikTok z nowymi aranżacjami jego znanych piosenek. Legenda Krzysztofa Krawczyka trwa i dzięki zaangażowaniu się w przedsięwzięcie Sony Music będzie trwała dalej…

Krzysztof Krawczyk został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł 5 kwietnia 2021 roku. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach. Miejsce jego spoczynku stało się miejscem pielgrzymek jego fanów.

 

Jedna odpowiedź do “Sony Music Poland z licencją do nagrań Krzysztofa Krawczyka. Co to oznacza?”

Leave a Reply