Pierwsza odsłona zespołu Horta. Posłuchaj utworu “Ślad”! [RECENZJA]

Po niespełna dwóch latach HORTA powraca, jako pełnoprawny zespół. Pierwszym zwiastunem płyty jest singiel „Ślad”, któremu towarzyszy niezwykle ciekawy teledysk.

Jeżeli ktoś zna pierwszy album “Ocean myśli” Jacka Horty, ten z pewnością będzie zaskoczony jego nowym projektem, który artysta stworzył z całym zespołem jako Horta. Tym razem twórca sięgnął do innych gatunków muzycznych, pokazując, że ma równie wiele do powiedzenia również w odmiennej stylistyce. Konstruując alternatywną formę stylistyczną, udało się stworzyć coś nie mniej intrygującego. Choć to dopiero pierwszy zwiastun, to już teraz łatwo dostrzec ogromny potencjał premierowego singla, który zapewne przełoży się na kolejne odsłony twórczości bandu.

fot. materiały prasowe

Niesłabnąca dynamika, doskonała realizacja, zawodowe podejście od strony czysto instrumentalnej – to wszystko dostaliśmy w tym, jakże porywającym utworze. Do tego dochodzi przybierający różne oblicza wokal artysty. Interpretacja tekstu pozwala nam w jasny sposób odczytać intencje Jacka. To piosenka o czymś i dla kogoś. Otwierający umysł, ale też wrażliwość nie tylko samego twórcy. Choć jeśli wsłuchamy się uważniej, dostrzeżemy też pierwiastek około romantyczny (“(…) tak miałem sen, widziałem Cię, jak zmieniasz się, jak kwiat, kwitniesz jak kwiat, piękniejesz tak”).

I co ciekawe, okazuje się, że wokalista potrafi z łatwością odnaleźć się w rockowej, znacznie mocniejszej odsłonie, będąc przy tym w pełni wiarygodnym. To istotna część całego utworu, wpływająca na jakość całości. “Ślad” jest przy okazji doskonałym numerem, który pokazuje, że mamy do czynienia z zespołem koncertowym. Ta energia prosi się, żeby wykorzystać ją w taki sposób! Z niecierpliwością czekamy na więcej.

******

Pierwsza płyta Jacka Horty „Ocean Myśli” stała się ważnym wydarzeniem na polskim rynku muzycznym, pozostawiając sporo dobrego w świadomości tych, którzy po nią sięgnęli. Autorska mieszanka alternatywnego rocka i popu jak najbardziej mogła się podobać. Album ukazał się pod naszym patronatem medialnym.

Jacek Horta przemienił się w zespół HORTA (w składzie: Jacek Horta – wokal, Tomasz Jagiełowicz – klawisze, syntezatory; Łukasz Kufa – gitara, wokal; Adam Najman – perkusja; Arkady Ptak – gitara basowa), przeistaczając się także od strony muzycznej. Pierwszym singlem nowego projektu, prowadzonego przez charyzmatycznego lidera jest właśnie „Ślad”, który wyprodukowali Magda i Robert Srzedniccy (m.in. Riverside, Lunatic Soul, Farben Lehre).

Tekst i jego znaczenie ewoluowały wraz ze mną. Z początku piosenka dotyczyła mojego rodzinnego miasta, ale to się zmieniło. Patrzę teraz na rzeczy z innej perspektywy i tak samo jest z tekstem. W pewien sposób jest on uniwersalny i każdy może znaleźć w nim coś innego dla siebie – opisuje znaczenie tekstu Jacek Horta.

Do „Śladu” powstał także wiele znaczący klip. U Horty nic nie jest oczywiste, wszystko jest symbolem.

******

Tak Horta wspomina czas działań nad nowym, drugim albumem: “To był bardzo skondensowany i intensywny okres. Wrzuciłem wszystkich na głęboką wodę. W zasadzie moglibyśmy czekać i czekać, aż wszystko zostanie przygotowane i dopiero wtedy wejść do studia. Wolę dynamiczną pracę, odkrywając piękno w niepewności. Wtedy ludzie przestają się zastanawiać i można wydobyć z nich to co najlepsze. To się bez dwóch zdań udało.”

******

Obecny plan HORTY to zaprezentowanie kilku piosenek poprzedzających premierę płyty oraz zaprezentowanie materiału na żywo (pierwsza okazja to warszawski festiwal Rock & Love, który odbędzie się 21 października). Zachęcamy do sprawdzania social media zespołu (Horta_offiziell), by być na bieżąco z ich nowymi działaniami.

 

fot. okładka singla

Jedna odpowiedź do “Pierwsza odsłona zespołu Horta. Posłuchaj utworu “Ślad”! [RECENZJA]”

Leave a Reply